יום שני, 14 במרץ 2011

מה זה בעצם סרטן?

ונתחיל בהודעות מנהלתיות – שימו לב שיש סקר חדש בצד שמאל של הבלוג. קיבלתי כל מיני בקשות לפוסטים בנושאים ספציפיים, אז כדי לעשות את זה מעניין איגדתי את הבקשות לארבעה נושאים ראשיים ואני מעמידה אותם לבחירה, ואכתוב על שלושת הנושאים שיקבלו הכי הרבה הצבעות. שימו לב שאפשר ורצוי להצביע ליותר מנושא אחד, אז במטוטא מכם, הצביעו לשלושה שהכי מעניינים אתכם.
הודעה מנהלתית נוספת – יש כל מיני תוספות ותיקונים לפוסט הקודם בתגובות, במיוחד התגובות האחרונות. שום דבר ממש קריטי, אבל אם בא לכם להציץ אתם מוזמנים.בפינתנו השבועית “מדוע יש לרחם עלי ולעשות לייק על הפוסט?” – השבוע גיליתי שמאז שחזרתי לארץ (סוף אוגוסט 2010) עליתי 4 קילו, גוועלד Surprised smile Baring teeth smileCrying face. אז כבר ארבעה ימים שאני אוכלת גבינות רזות ולחם מחיטה מלאה וטונות של ירקות, ועושה ספורט. הצילו.וכעת לנושא העיקרי של הפוסט: הסרטן.

אז מה זה בעצם סרטן?

ובכן. קוראי הפוסט הותיקים וודאי זוכרים שבימים שהבלוג היה עוד צעיר, לפני משהו כמו שלושה שבועות, כתבתי פוסט שכלל הסבר על מה זה ביטוי של גנים. אם במקרה אתם לא זוכרים מה זה אומר, אנא גשו לקישור ורפרפו שוב. זה חשוב להסבר הנוכחי, ואני מתעצלת להעתיק את כל הקטע לכאן שוב. אתם יכולים לרדת בפוסט ההוא ישר אל הפיסקה הרביעית, זו שיש בה את האיור החביב מויקיפדיה על דנ”א ורנ”א וחלבונים.
עכשיו שאתם כבר זוכרים מה הכוונה בביטוי של גנים, נוכל לגשת להסבר על סרטן.

אתם בטח יודעים שהתאים בגוף נוהגים להתחלק מדי פעם, על מנת להתרבות. זה קורה לרוב התאים בגוף במהלך חייהם, גם במשפחות הכי טובות. לדוגמא, כשהחתולה שורטת לנו את היד (במקרה הטוב זו היד. במקרה הרע זה הבפנוכו של העין), תאי העור מסביב לשריטה נכנסים לפעולה, מתחלקים ומכסים בחזרה את הפצע. כלומר, אם הם מספיקים לעשות את זה לפני שהחתולה שוב שורטת. שזה לא סביר, אבל יש שמועות שלפעמים זה קורה. בכולופן, זו דוגמא לחלוקה מוגברת של תאים שהיא טובה בריאה ורצויה. סרטן זה אותו דבר, רק לא טוב, לא בריא, ולא רצוי.

חלוקה של תאים היא אחד התהליכים הכי מבוקרים שיש בגוף, אם לא ה. יש המון גנים שאחראיים לדאוג שהחלוקה תתבצע רק כשבשלו התנאים לכך, בזמן ובמקום שהגוף מוצא לנכון. אם תא סורר מעז להתחלק שלא בזמן או במקום או בתנאים שאינם בשלים לכך, יש מערכות פיקוח תוך תאיות וחוץ תאיות שדואגות להשמיד אותו. מערכות פיקוח תוך תאיות, הכוונה היא שתא שמשהו נדפק בו והוא שם לב לכך, מבצע התאבדות יזומה. בחיי. תהליך ההתאבדות התאית מבוצע באופן מאוד מסודר ונקי, כך שהתאים בסביבה יכולים להשתמש בחומרי המזון והבניה שהיו בתא שהתאבד. מאוד נחמד. עכשיו נניח שהתא הסורר ממש מתפרע, לא מוכן להתאבד וממשיך לחיות ואפילו, רחמנה ליצלן, להתחלק שוב. מערכת החיסון יעילה מאוד בזיהוי תאים סוררים כאלו, ומבצעת בהם חיסול ממוקד. ונניח שבכל זאת יש תא סורר ששרד גם את מנגנון ההתאבדות וגם את המערכת החיסונית. תאים הם יצורים די חלשים ורגישים. התא הסורר כעת נמצא בסביבה זרה ועויינת, בדרך כלל חשוכה, אמא שלו לא בסביבה לתת לו אוכל, אולי אפילו יורד עליו גשם. בואו נודה בזה, אין לו יותר מדי סיכויים לשרוד. את כל התלאות האלו צריך לשרוד תא סורר על מנת להיקרא תא סרטני. אז קצת ריספקט.

אבל איך הופך תא לסורר? אז כפי שאני מקווה שאתם מאמינים לי, תאים נוהגים להתחלק מדי פעם. וכדי שתא אחד יתחלק לשני תאים, הוא קודם צריך לגדול, ולשכפל את כל הבפנוכו שלו כדי שיהיה מספיק חומר לשני תאים חדשים. בין שאר פעולות השכפול, יש צורך לשכפל את החומר הגנטי, הלא הוא הדנ”א. הדנ”א, אם אתם זוכרים, עשוי משרשראות (כרומוזומים) של כמה מיליארדי מולקולות, שהרצף המדוייק שלהן חשוב מאוד כי הוא מקודד ליצירת החלבונים שבונים את התאים. ולא קל לשכפל שלושה מיליארד מולקולות בלי טעויות. למעשה, באופן סטטיסטי, בכל מחזור שכפול שכזה נופלות מספר טעויות. טעות ברצף הדנ”א תגרור טעות במבנה של החלבון שהדנ”א מקודד לו, וחלבון שיש לו טעות במבנה עלול לא לתפקד, או לתפקד לא כמו שצריך. ואם במקרה נפלה טעות בחלבון שאחראי על בקרה של שכפול התא בזמן ובמקום המתאימים, התא עלול לאבד את יכולת הבקרה העצמית שלו על החלוקה, והופ! קיבלנו תא סורר. עדיין לא סרטני, כי כמעט אף פעם לא מספיקה טעות אחת אלא צריך משהו כמו 5-6 טעויות מינימום, בחלבונים שונים, כדי באמת לשבש את מנגנון החלוקה של התא. אז עדיין לא סרטני, אבל סורר. חשוב לציין שגם אם נפלה טעות, בדרך כלל זה לא סוף העולם. כי יש לתא גם חלבונים שאחראיים על תיקון טעויות שכפול, וגם אם לא הצליחו לתקן את הטעות, רוב הדנ”א למעשה לא מקודד לשום דבר ורק אזורים יחסית קטנים שלו מקודדים לחלבונים, ורק אזורים עוד יותר קטנים מקודדים לחלבונים שחשובים לבקרה על חלוקת התאים. וגם אם נפלה טעות בשכפול של גן שחשוב לבקרה על חלוקת התא, והחלבונים שאחראיים על תיקון הטעות לא הצליחו לתקן אותה, עדיין הצופן של הקוד בנוי בצורה כזו שלא כל טעות בדנ”א בהכרח גוררת טעות בחלבון, ולא כל טעות בחלבון בהכרח גוררת בעיה תפקודית.

אבל בואו נשחק לרגע את פרקליטי השטן, ונגיד שהתא שלנו הצליח לרכוש לעצמו טעות שכפול בגן שמקודד לחלבון שחשוב לבקרה על חלוקת התא, ונגיד שהתא לא הצליח לתקן את הטעות (טעות כזו נקראת, אגב, מוטציה – בטח נתקלתם במושג). התא התחלק לשני תאי בת, תא בת אחד קיבל את הדנ”א המקורי הנכון, ותא הבת השני קיבל את הדנ”א החדש המשוכפל עם המוטציה. כל פעם שתא הבת השני יתחלק, הוא ישכפל את הדנ”א שלו ובעצם יכפיל את מספר התאים בגוף שמכילים את המוטציה. אמנם זה רק גן אחד שנדפק, והתא עדיין מתפקד בצורה תקינה, אבל התאים עם המוטציה ממשיכים להתחלק ולהתרבות, ובכל אחד מהתאים האלו יש סיכוי שתתרחש עוד טעות שכפול, שתגרום לעוד מוטציה, בגן אחר שאחראי על בקרה על חלוקת התא. מבינים כבר את ההמשך? תא שצובר כמה מוטציות בגנים שאחראיים על החלוקה התקינה, יאבד את היכולת להתחלק רק בזמן ובמקום הנכונים מבחינת הגוף, וייצור גידול, כמו באיור שלמטה (מימין גידול, משמאל אותו אזור ללא גידול):

Tayim_5

עכשיו, הגידול שבאיור למעלה הוא עדיין לא סרטני. הוא מה שנקרא שפיר. על מנת להפוך לסרטני, על הגידול שלנו לרכוש לעצמו עוד כמה תכונות. אילו תכונות צריך תא לרכוש כדי להפוך לסרטני?
 • אז כפי שאמרנו קודם, על מנת ליצור את הגידול המקורי התא צריך לאבד את היכולת לבקר את חלוקתו.
 • להיות מסוגל להתגבר על מנגנון ההתאבדות התאי שאמור להיות מופעל אוטומטית במקרה של תאים סוררים.
 • להיות מסוגל לעבוד על המערכת החיסונית שהוא לא מסוכן ולא צריך להרוג אותו.
 • להיות מסוגל לגדול בסביבה שהיא לא סביבת הגידול המקורית שלו, וזה די מסובך בשביל תאים.
 • בנוסף, הוא צריך להיות מסוגל למשוך אליו כלי דם, שיצפו את הגידול ויספקו מזון ופינוי פסולת לתאי הגידול, אחרת הגידול ינמק וימות.
 • הוא צריך להיות מסוגל לחדור דרך הרקמה שמצפה אותו ולפלוש לרקמות אחרות, כדי ליצור גידולים במקומות אחרים בגוף, מה שנקרא גרורות. למעשה, ההגדרה הרפואית של גידול סרטני ממאיר היא גידול שהתאים שבו מסוגלים לנדוד וליצור גרורות.
נשמע מסובך? תזכרו שכל התכונות הנרכשות האלו הן תוצאה של טעויות שכפול אקראיות, כך שכל העסק אכן מסובך ומאוד, מאוד נדיר, ולוקח עשרות שנים. ומצד שני, תחשבו על זה שתאי עור למשל, מתחלקים כל יום. כל יום, כל מיליארדי תאי העור, משכפלים את מיליארדי המולקולות שמרכיבות את הדנ”א שלהם. גם תאי מערכת העיכול מתחלקים המון, כי הסביבה בתוך מערכת העיכול כל כך עויינת שהתאים לא מסוגלים לעמוד בה יותר מכמה שעות. ככל שתדירות החלוקה של תאים ברקמה מסויימת גבוהה יותר, כך הם צריכים לשכפל את הדנ”א שלהם יותר פעמים, והסיכוי של תא מהרקמה הזו להפוך לסרטני יהיה גדול יותר.זהו, אז עכשיו אתם יודעים מה זה סרטן, ואפשר לקשקש קצת עם כל מיני פרטי מידע נלווים.

סוגים שונים של סרטן

סרטן הוא לא מחלה אחת, כפי שאפשר להבין מההסבר למעלה. יש עשרות אם לא מאות גנים שאחראיים על בקרת חלוקת התא, על היכולת של תא להתחמק מהמערכת החיסונית, על היכולת של תא לפלוש לרקמות אחרות וכו’. בכל תא יכולה להתרחש פגיעה בקומבינציה שונה של גנים. למעשה ידועים כיום מעל 200 סוגים של סרטן, וסביר להניח שיש עוד שעדיין לא אופיינו.
שם הגידול ניתן לו על פי הרקמה המקורית שבה התחיל הסרטן. למשל, קרצינומה היא גידול שמקורו בתאים שמרפדים את האיברים הפנימיים (למשל סרטן שד, סרטן ריאות, סרטן עור, סרטן פרוסטטה הם סוגים של קרצינומות). סרקומה היא גידול שמקורו ברקמת חיבור, והיא נדירה יחסית (למשל סרטן שרירים, סרטן כלי דם). לימפומה היא סרטן של מערכת הלימפה. לוקמיה היא סרטן של תאי דם, וזה סוג מיוחד של סרטן כי תאי דם מטבעם לא נדבקים זה לזה ולא מסוגלים ליצור גידולים. אבל החלוקה הלא תקינה גורמת להפרעה בייצור של תאי דם תקינים ולכן זו מחלה קשה.

מה מעודד סרטן?

 • כל דבר שפוגע בדנ”א או מעודד טעויות שכפול: קרינה, עישון, חומרים כמו אסבסט, ועוד.
 • כל דבר שמעודד חלוקה של תאים, ובעיקר הורמונים מסויימים. נשאלתי על ידי הקוראת הנאמנה רונית לגבי הריון וסרטן, כלומר אם הריון מעודד סרטן. לא מצאתי שום דבר על כך, ואני מבקשת מחברי הרופאים לענות אם הם יודעים, בתגובות או ישירות אלי ואני אפרסם את התשובה.
 • נטייה גנטית: הכוונה לאנשים שיורשים מהוריהם דנ”א שמכיל כבר מוטציה אחת או יותר בגן שחשוב לבקרה על מחזור התא, או על תיקון שגיאות שכפול בדנ”א וכדומה.
 • השמנה. בחיי. קצת סטטיסטיקות ממחקרים: אנשים שמוגדרים רפואית כשמנים נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר (פי 1.5-6) להמון סוגים של סרטן, ביניהם סרטן כבד, כליות, סרטני דם למיניהם, ושט, מעי גס, שד, רחם, צוואר הרחם, שחלות, לבלב, ועוד. אגב, כשאני כותבת “אדם שמוגדר רפואית כשמן”, אני מתכוונת לאדם שה-BMI שלו גבוה מ-30 או במילים פשוטות יותר אדם ששוקל מעל 15% ממשקלו האידיאלי (לדוגמא, בן אדם בגובה 1.65 יוגדר רפואית כשמן מעל משקל 81 ק”ג, או מעל 92 ק”ג עבור גובה של 1.75). באנשים שמנים שעברו ניתוח קיצור קיבה וירדו במשקל, הסיכון לסרטן ירד ב-66% לעומת אנשים שמנים שלא עברו ניתוח ולא ירדו במשקל.
 • גיל. כמה שבן אדם חי יותר זמן, היה לתאים שלו יותר זמן להתחלק, ועולה הסיכון שלו לחלות בסרטן. לזקנים גם יש מערכת חיסון חלשה יותר, שפחות יעילה בזיהוי וחיסול תאים סרטניים. מעל 60% מחולי הסרטן הם בני 65 ומעלה, וכמעט 80% בני 55 ומעלה. באופן כללי אנשים עם מערכת חיסון חלשה פגיעים יותר לסרטן.
 • וירוסים וחיידקים. וירוסים מסויימים (כדוגמת הפפילומה המפורסם שגורם לסרטן צוואר הרחם), כשנכנסים לתאים, יודעים להכניס את הדנ”א של עצמם לתוך הדנ”א האנושי במיקום אקראי. אם המיקום הזה היה למשל באמצע גן שאחראי על הבקרה על חלוקת התא, הגן יידפק. חלק מהוירוסים גם מחדירים באופן פעיל לתא גנים שמאיצים את חלוקת התא, החצופים. גם חיידקים יכולים לעשות דברים רעים, למשל זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי שידוע כגורם לאולקוס, גורם לעליה בסיכון לסרטן קיבה, לא לגמרי ברור למה.

 

ממה בעצם מתים?

תלוי איפה הגידול. אם הסרטן בריאות, הוא הורס אותן עד שלא נשארת מספיק רקמה בריאה כדי לנשום. אם הוא במערכת העיכול, הוא גורם לאיבוד היכולת לספוג מזון, או לחסימה של כל המערכת. ברשותכם אפסיק כאן ואשאיר את ההמשך לדמיונכם הפרוע. אישית אני מציעה שתחשבו על קרמבואים במקום. ואם כבר נזכרנו בקרמבואים, אין צורך לשבות יותר. הקוראת הנאמנה תמי מצאה מתכון מנצח (שאני מתכוונת לנסות בסופ”ש) כך שאספקת קרמבואים אינסופית לכולנו מובטחת.

סטטיסטיקה

סרטן גורם לכרבע ממקרי המוות בישראל, והוא גורם מוות משמעותי ביותר ברוב המדינות המפותחות (שבהן לא מתים בעיקר ממחלות זיהומיות). בארה”ב, סרטן הערמונית הוא הנפוץ ביותר בקרב גברים (25%), וסרטן השד בקרב נשים (25%), אבל דווקא סרטן הריאות הוא המסוכן ביותר וגורם לכ-30% ממקרי המוות מסרטן אצל גברים ו-26% מהנשים. מעט למטה מנקודה זו, תמצאו שקופית שמתארת את התפלגות מקרי הסרטן, ומתחתיה עוד אחת שמתארת את התפלגות אחוזי המוות מסוגי סרטן שונים, עבור גברים ונשים. אתם בהחלט מוזמנים לדלג אם זה משעמם אתכם, אבל שימו לב שהשקופיות מומלצות ביותר לסובלים מנדודי שינה. אני הצלחתי להגיע לשורה השלישית של כל שקופית לפני שנרדמתי Sleepy:


איך מרפאים סרטן?

דווקא לא בא לי  לפרט יותר מדי על זה, ואני גם לא מבינה בזה הרבה. אני יודעת שמבחינה מולקולרית מה שמנסים לעשות באופן כללי זה לתקוף מאפיינים שיחודיים לתאים סרטניים, כלומר למשל מנסים לפגוע רק בתאים שמתחלקים ממש מהר, או להאט גידול של כלי דם. כמותרפיה פועלת על העיקרון של פגיעה בתאים שמתחלקים ממש מהר, והיא פוגעת בתאים הסרטניים ביעילות גבוהה, אבל גם תאים במערכת העיכול ותאים שמייצרים שיער מתחלקים ממש מהר, ומכאן תופעות הלוואי של בחילות ונשירת שיער. יש גם אפשרויות אחרות של הקרנות, טיפולים ביולוגיים, טיפולים הורמונליים, טיפולים גנטיים, ניתוח להסרת הגידול, ועוד. 
30% מהתרופות נגד סרטן מופקים מצמחים, הצמח הידוע ביותר שממנו מופקת תרופה לסרטן הוא הוינקה המוכרת:זהו, ממש לא בא לי לכתוב יותר על נושא הריפוי. מה שאני כן רוצה לכתוב זה קצת על הנושא של תרופות ניסיוניות והשתתפות במחקרים קליניים. בארץ, פחות מ-5% מחולי הסרטן משתתפים במחקרים קליניים (בארה”ב ובאירופה קצת יותר). למה כל כך מעט? כי המטופלים חוששים, כי לא כל הרופאים מודעים למחקרים העדכניים, כי חלק מהרופאים נוקטים בגישה שמרנית ומעדיפים שלא לחשוף את החולים לטיפולים ניסיוניים. וכי יש חוסר רצון מצד רופאים להתעסק עם הניירת והבירוקרטיה שמעורבת בהכנסת חולה לניסוי קליני. חשוב לציין שחולים עם סרטן פעיל לא מקבלים תרופות דמה (פלצבו) בניסויים קליניים אלא רק תרופות פעילות. הניסויים הקליניים גם מחייבים פיקוח יותר הדוק על המחלה מאשר אצל חולים שלא משתתפים במחקר קליני. לפי מה שהבנתי, ואנא תקנו אותי אם אני טועה, אבל לא מכניסים חולי סרטן לניסויים קליניים בתרופות שיעילותן לא הוכחה אלא רק בתרופות שמנסים לבדוק אם הן יותר יעילות מהתרופות הקיימות, כך שאין מה לחשוש להשתתף בניסוי עם תרופה שלא פועלת. והסיבה האחרונה, ככל שיותר חולים ישתתפו במחקרים, כך תימצא תרופה מהר יותר.

מקורות מידע:

http://actv.haifa.ac.il/programs/Item.aspx?it=1677
http://actv.haifa.ac.il/programs/Item.aspx?it=1955
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%9F_%28%D7%9E%D7%97%D7%9C%D7%94%29
http://www.cancer.org.il/download/files/cancer_p.1-22_1.pdf
http://www.cancer.org.il/download/files/cancer_p.23-38_1.pdf
http://www.cancer.org/Healthy/InformationforHealthCareProfessionals/cancer_statistic_2009_slides_rev.ppt
http://www.cancerhelp.org.uk/about-cancer/cancer-questions/how-can-cancer-kill-you
http://www.cancerhelp.org.uk/about-cancer/causes-symptoms/causes/what-causes-cancer
http://www.haayal.co.il/story_2299


 

פינת הבוחן

התשובה לבוחן הקודם: הילדה סובלת מרככת, מחלת עצמות שיכולה להיגרם כתוצאה מחוסר בויטמין די, זרחן, או סידן. במקרה הספציפי הזה הילדה סבלה ממחסור בסידן. קרדיטים הולכים לפותר הראשון פוקו, שניחש ראשון חוסר בויטמין D, לפותר Zus שניחש חוסר בזרחן, ולפותרת Maya שניחשה סידן.
והבוחן השבוע, איך לא, בנושא סרטן.

איזה מהמשפטים הבאים אינו נכון:

שאלת בונוס: דיברנו על קרצינומה, סרקומה וכו’. באיזה איבר מתרחש סרטן מסוג גליומה?
בהצלחה! ואם מישהו מנסה את המתכון של הקרמבואים, אנא דווחו.

58 תגובות:

נמנם אמר/ה...

בכל הנוגע לריפוי ומניעת סרטן מומלץ לקרוא את הספר "לאכול כדי לחיות" של ד'ר ג'ואל פורמן

רונית אמר/ה...

למה פסוריאזיס לא נחשב לסרטן? הרי מדובר בהתפלגות תאים על פני העור ושבערבות הזמן, מתווספת דלקת פרקים. אז נכון שלא מתים מפסוריאזיס, אבל ראבאק, את יודעת על כמה תאים אמיצים שגברו על מערכת החיסון, אנחנו מדברים?

פזית אמר/ה...

שאלה מצויינת!
אבל רק לכאורה. למעשה, פסוריאזיס וסרטן כלל לא דומות.
מהמעט שאני יודעת על פסוריאזיס, זו דווקא מחלה שבה המערכת החיסונית תוקפת את תאי העור (דיברנו כבר על מחלות אוטואימוניות - אז זה זה) וגורמת לכל הסימפטומים. הטיפול הוא החלשה של המערכת החיסונית ולא חיזוקה כמו בסרטן.

פזית אמר/ה...

אני מעתיקה לכאן תגובה שקיבלתי מהקוראת ארחיתפרחית לגבי הריון וסרטן. אבל אני רוצה לקבל על זה חוות דעת רפואית, כי אני יודעת שלמשל סרטן שד שמושפע מאסטרוגן דווקא מופיע בשכיחות נמוכה יותר בנשים שעברו הריונות מאשר בנשים שלא עברו הריונות.

הנה התגובה:

בקשר לתהיה בפוסט, הריון זה אכן דבר מסרטן. למעשה הסיכוי לחלות בסרטן בעקבות הריון גדל ונשאר גדול במשך כמה שנים אחרי שמסתיים ההריון (לא זוכרת ם זה 4 או 6). וכמובן שמדובר על סוגי סרטנים ספציפיים שנפוצים יותר בעקבות הריון (בניגוד לכאלה שיותר נדיר למצוא).
אני לא יודעת מה נכון ומה לא ועד כמה, אבל מניחים שיש לזה כמה פנים:
1. שינויים הורמונליים. כי היום כבר יודעים שקיים קשר בין סוגי סרטן מסוימים לבין רמות אסטרוגן. אסטרוגן הוא הורמון שמעודד יצירה של תאים חדשים ברקמת השד . וכאמור, ואת זה כבר ציינת בפוסט, מקומות בגוף שבהם החלוקה התאית היא פעלתנית, יותר מועדים לפורענות.
2. ירידה בפעילות ובתגובה של המערכת החיסונית. יש שינויים במערכת החיסון שהגוף של האמא צריך לעבור על מנת לקיים את ההריון, וייתכן שהשינויים האלה הם בעוכרי העניין.
3. בכל מקרה, ממליצים היום למי שיש עבר של סרטן מסוגים מסוימים או נטייה גנטית לסוגים מסוימים של סרטן- להיבדק יותר בתקופה הזו של תוך כדי\אחרי הריון ולא להכנס לזה בעיניים עצומות.

יש על זה מידע ברשת, אין לי כוח לחפש שוב עכשיו.

פוּקוֹ אמר/ה...

פוסט מצויין, ברכות לבשלנית.

ושאלה יותר בקשר למוטציה. כששני אנשים, גבר ואישה, מביאים ילד לעולם היה נדמה כי 50% ממנו הוא הגבר ו50% הנותרים הוא האישה. כלומר, איזושהי קומבינציה של שני האנשים המוזכרים מקודם. אלא שהדגשת שיש מוטציות בשכפול, לרוב זה לא מפריע כי זה בגנים שלא מייצרים חלבונים, אבל מה בדבר שיעור המוטציות בחומר התורשתי שאינו מייצר חלבונים ומעצב את דמות הולד?

כלומר, יוצא שאיזשהו אחוז בא מהאישה, איזשהו אחוז בא מהגבר ואחוז מסויים הוא חדש, מוטציה. האם ידועים לך בערך מה אחוז "יד האלוהים" שמעצבת את דמות הולד?
וגם, ההיגיון אומר שרוב המוטציות בחומר התורשתי באות מהגבר(בעבר קראתי שאישה נולדת עם כל הביציות שיהיו לה למשך כל חייה), האם זה נכון?

פזית אמר/ה...

החומר התורשתי שאינו מייצר חלבונים (ואינו מעורב בבקרה על ביטוי ייצור החלבונים) אינו מעצב את דמות הולד. ככל שידוע לנו, זה סתם דנ"א זבל, ואפשר שיהיו בו כמה מוטציות שרוצים וזה לא משנה כלום.

בכל מקרה, אין שכפול בתהליך של יצירת הולד. תאי המין מכילים כל אחד מחצית מהדנ"א הדרוש לתא רגיל, וכשיש איחוד בין הזרע והביצית, התא המאוחד שוב מכיל דנ"א בכמות נורמלית. מדובר על 50% מהדנ"א של האשה ו-50% מהדנ"א של הגבר נטו.

זה נכון שאשה נולדת עם כל הביציות ואצל גבר יש יצירה חדשה של תאי זרע כל הזמן. לכן אשה שספגה פגיעה בביציות (למשל מהקרנה רדיואקטיבית וכדומה), הלך עליה. אצל גברים זה יותר גמיש כי פגיעה יכולה להיות זמנית. אבל תאי הזרע נוצרים ממשהו, ואם יש פגיעה במשהו הזה (נדמה לי שאלו סוג של תאי גזע אבל אני לא זוכרת בדיוק), גם על הגבר הלך כי הוא לא יהיה מסוגל לייצר תאי זרע נורמליים יותר.

מקווה שזה ברור, כי אני לא בטוחה שהבנתי לגמרי את השאלות.

אנטר פ. רייז אמר/ה...

אני מנחש שגליומה הוא סרטן במוח.

פוּקוֹ אמר/ה...

אז מוטציות אצל ולדים נוצרים אך ורק בזמן חלוקת התאים ברחם?
לא יתכן כי אני אעביר לולד חצי מהחומר התורשתי שלי, אלא שהוא "לא כולו שלי" כי יש בו פגמים(מוטציות)?

כמובן ש50% מהדנ"א של הולד בא מהאישה והמחצית הנותרת מגיעה מהגבר, אך כאן אני שואל אם יכול להיות שב-50% האלו יהיו שיבושים, מה שהופך אותם לא להעתק מושלם לDNA המקורי של הגבר או האישה. אבל כנראה אני טועה בתפיסה הזאת.

פזית אמר/ה...

אה, עכשיו הבנתי את השאלה.
אז כן, מוטציות יכולות להיווצר בתהליך יצירת תא הזרע. כי תהליך יצירת תאי הזרע כן מחייב שכפול. כלומר, יש תא רגיל, שקודם כל מכפיל את עצמו ואחר כך מתחלק לארבעה תאי זרע. ואז הדנ"א שהילד יקבל ממך יהיה טיפונת שונה משלך.

פזית אמר/ה...

נכון!

destinationCHAOS אמר/ה...

לצאצא יהיו מוטציות חדשות, אבל הן כל כך מעטות ביחס לגנום כולו, שזה לחלוטין זניח

רונית אמר/ה...

אני יודעת מה שכתבת ועדיין... התוצאה דומה. התפלגות תאים בצורה בלתי מבוקרת.
אז לא מתים מזה ולא קוראים לזה סרטן ובניגוד לסרטן ממנו יש אחוז מסוים שמחלים לגמרי, עם הפסוריאזיס תקועים לנצח.
ושאלה סטטיסטית: אם יש לי פסוריאזיס שמטופל בהחלשת המערכת החיסונית ומצד שני איזה סרטנצ'יק שהוצא בניתוח, ממה אני אמות קודם, מהסיכוי ללקות שוב בסרטן או מעצבים על הפסוריאזיס?

פזית אמר/ה...

זה הימור... קשה לומר. צריך לסמוך על הרופאים..

רונית אמר/ה...

תאי גזע הם לא אלו שנמצאים בחבל הטבור ושהטרנד הנוכחי ד'היום הוא לשמרם למקרה של מחלת חשוכת מרפא?
ז"א שאם זרע הוא סוג של תאי גזע, האם לא היה מישהו שחשב לתעל את הזרע למציאת תרופות בדומה למה שעושים היום עם תאי גזע מחבל הטבור?
הייתי לוקחת את זה למקום בוטה לגמרי אגב, אבל מפאת כבודי לציבור הבולעות (הבריאות), אשתוק.

פזית אמר/ה...

יש תאי גזע בכל מקום בגוף, ועובדים איתם במחקר הרפואי.
יש משהו ספציפי שחשבת עליו בהקשר של תאי זרע...?

רונית אמר/ה...

האמת שלא. ההקשר של תאי גזע לזרע, הצחיק אותי.
בהתייחס לתגובה הכללית שלך שכן עובדים עם תאי גזע בתוספת העובדה שזרע הוא תאי גזע שמתחדשים, כנראה שמישהו לקח את זה ברצינות וטוב שכך.
מבלי לפגוע בתרופות אלו ואחרות, כנראה שבגוף האדם יש את התשובות לריפוי, רק צריך למצוא אותן ואם זרע נחוץ ל 50% כדי ליצור חיים, כנראה יש בו גם אפשרויות ריפוי.

אריק אמר/ה...

ליתר דיוק, סרטן בתאי התמך במח (אוליגודנדרוציטים, אסטרוציטים או תאי מיקרוגליה).

הנוירונים עצמם, בגדול, לא מתחלקים. אבל לפעמים למשרתים שלהם נכנס שיגעון גדלות והם מחליטים שאם הם לא מוכשרים מספיק לתפקד בתור תא חשוב, הכמות תעשה איכות. וכך הם מתרבים עד שתופסים את כל המקום במח.

אצל סח"מים, כמובן, זה לא יכול לקרות.

רונית אמר/ה...

ההא זה לא הימור, זה סיכוי :D

אריק אמר/ה...

על לימפומה ולוקמיה: מבחינה מורפולוגית לימפומה היא סוג של לוקמיה. לוקמיה יכולה להיות בשורה הלימפואידית (כלומר בתאי לימפה) או בשורה המיאלואידית (כל שאר תאי הדם הלבנים וכן התאים שמייצרים טסיות ותאי דם אדומים).

האבחנה בין לוקמיה ללימפומה היא אבחנה *קלינית*. למעשה פתולוג לעולם לא יתן אבחנה של לימפומה אלא אבחנה של סוג לוקמיה לימפוציטית.

פזית אמר/ה...

תשובה מדוייקת.
השם גליומה מקורו בתאי הגליה, התומכים בנוירונים.

אריק אמר/ה...

פסוריאזיס הוא לא סרטן כי הוא לא פולש לרקמות אחרות (עד כמה שאני יודע).

כמו שצזית כתבה, גידול ממאיר, בהגדרה, חייב לשלוח גרורות (והוא עושה את זה באלף ואחת דרכים מתוחכמות שפשוט לא קיימות בפסוריאזיס)

רונית אמר/ה...

ברור שפסוריאזיס לא סרטן אבל הוא מספיק מתוחכם בשביל לשלוח סימניו בכל חלקה טובה על הגוף ולחרב את איכות החיים של הסובלים ממנו.

גיל אמר/ה...

לגבי המלחמה בסרטן, לא מזמן פורסמה כתבה שמסכמת את מה שקורה בתחום ב30 שנה האחרונות והמסקנות די עגומות. אין כמעט שיפור בתוחלת החיים של חולים. יש שיפור מסוים באיכות החיים אבל כרגע המצב לא הכי טוב. הכתבה כאן:
http://www.csicop.org/si/show/war_on_cancer_a_progress_report_for_skeptics

Sharon אמר/ה...

מדוע לא קיבלתי קרדיט על זיהוי שמה העברי של המחלה + הפגנת ידע מדעי למרות שאין לי מושג?
ולגבי נושאים לפוסטים, זה די ברור שאת צריכה לעקוב אחרי הנושאים שנדונים בגריי'ס אנאטומי. משם הדימנסיה, גידולי המוח ושאר הירקות.

Lirazpol אמר/ה...

אם לסרטן לוקח עשרות שנים להתפתח איך זה שלפעמים גם ילדים קטנים חולים בסרטן?

פזית אמר/ה...

שרון יקירתי, זיהוי המחלה והפגנת הידע המדעי ראויים להערצה ואף לקרמבואים. אבל לא זו היתה השאלה. אני מוכנה לפנים משורת הדין להעניק לך תואר של יקירת הבלוג.

פזית אמר/ה...

כמה סיבות לסרטן בילדים: מערכת חיסונית לא מספיק מפותחת עדיין, תורשה של מוטציות, חשיפה לקרצינוגנים (=חומרים שגורמים לפגיעה בדנ"א).

פזית אמר/ה...

ואגב, נדיר שילד יחלה בסרטן (למרות שכשהם כבר חולים זה עושה המון רעש). הסטטיסטיקה לפי האגודה למלחמה בסרטן מדברת על פחות משני אחוז מהחולים.

Maya אמר/ה...

נכון לגבי סרטן שמושפע מאסטרוגן
והריונות-
למיטב זכרוני
יש קשר סטטיסטי בין סרטן של מרבית אברי הרבייה (שד, רחם וכו' אבל לא צוואר הרחם) ומספר שיאי אסטרוגן שאישה חווה בחייה (כלומר מחזור)
ולכן הריון הוא דווקא גורם מגן מהבחינה הזו
אני יכולה לחפש על זה קצת פרטים בהזדמנות
זה היתה אחת המסקנות של כל מיני מחקרים שמצאו שכיחות נמוכה יותר של סרטן בקרב נשים מהעולם השלישי
בגלל שהן מגיעות לגיל פוריות מאוחר יותר, מנופאוז מוקדם יותר וחוות יותר הריונות מהאישה המערבית בממוצע

בינתיים תודות על הפוסט המעניין הזה
וכפי שאמרתי בעבר- אני אשמח להוסיף הערות לנושא מחלות נפשיות עליזות
(מנסיוני האישי כמובן :-P)
אני הייתי הולכת על כל מיני סינדרומים נוירולוגיים משונים
(בסגנן אוליבר סאקס)

ומה הכוונה בלייק? בפייסבוק כלומר?

Maya אמר/ה...

רציתי גם לשאול בהזדמנות למה דג אחד נהיה שחור
זה נורא מטריד אותי ואני מקווה שזה לא בגלל שלא האכלתי אותם מספיק
:-/

Maya אמר/ה...

ואני חייבת להיות נודניקית ולהוסיף קישור ל-
TED
הנפלא הזה על סרטן של אווה ורטס

http://www.ted.com/talks/eva_vertes_looks_to_the_future_of_medicine.html

פזית אמר/ה...

אני הפכתי אותו לשחור, בעקבות בקשה של אחד הקוראים שיהיה דג שחור גדול שיאכל את כולם. צריך אולי לנסות להאכיל ממש לידו כדי שיגדל. מטריד אותי מאוד אבל, שנראה שהשחור שוחה מתחת לכל השאר.

פזית אמר/ה...

כאילו, אם הוא שוחה מתחת לשאר, איך הוא אמור להגיע מהר לאוכל?

פזית אמר/ה...

לייק בפייסבוק, כן.
לגבי הסרטן - העברתי את השאלה לאפידמיולוגית שהיא חברה של חברה, והיא ענתה שסיפור הסרטן וההריון אכן סבוך. אני מעתיקה לכאן חלקים נבחרים מהתשובה שלה: "הריון לא מופיע כגורם לסרטן באף אחד מהסרטנים הגדולים (שד, מעי, ריאות, ובאופן מפתיע - גם פרוסטטה!). מצד שני, ישנם בהחלט סרטים שמתגלים תוך כדי הריון. סרטן שד, למשל, שאוהב לזלול הורמונים כדי לגדול מקבל סעודה רצינית בתקופת הריון. מצד שני, הריונות נחשבים כגורם מגן מפני סרטן שד (וגם הנקה)... צריך לזכור שסרטן זו מחלה מאד איטית - 15-20 שנה לוקח לפתח גידול סולידי, ולכן להאשים משהו שאורך רק 9 חודשים לא ממש עובד."

פזית אמר/ה...

טוב, נשברתי. אתה סח"ם?

Maya אמר/ה...

היי באו דולפינים!!

איזה יופי... !

עכשיו יש פלורליזם בים

שלומי אמר/ה...

מאוד מחכים, תודה על הפוסט (חבל שנחשפתי אליו קצת באיחור..)!
תענוג לקרוא.

פזית אמר/ה...

 תודה :)

אנונימי אמר/ה...

Even so, some reached greater amounts with other physical exercises with
cost-free weights than together with the machine.

Also visit my web blog :: dumbbells for sale

אנונימי אמר/ה...

You will be probably to develop a stronger core.

Review my page - simply click the following website page

אנונימי אמר/ה...

How many individuals have a sporting items bank card?my blog post; click the next internet site

אנונימי אמר/ה...

Bowflex presents a range of physical fitness merchandise, from treadclimbers to weights.


Also visit my weblog; http://www.getfitnstrong.com

אנונימי אמר/ה...

Hi, I'm a writer based out of Henllan, Great Britain and I discovered your site via http://219hipochonder.blogspot.com/. Would you have any ideas for those looking into blogging? I'm working on
staгting my own website soon but I don't really know where to start. Do you believe I should begin with a free site like PivotX or invest some cash into a pay site? I'm сonfronted ωіth sо many options and it's all so intimidating... What would you say?

Also visit my website 49052

אנונימי אמר/ה...

In particular along with the financial state getting as it is ideal now.


My page: free weights for sale

אנונימי אמר/ה...

In the event you understand that you are ready to journey
for the fitness center a minimum of some occasions per week and know that
you might employ the array of gear there, you ought to sign up for one.


My web-site :: please click the next web page

אנונימי אמר/ה...

Pull downs, leg curls, lifts, biceps or tricep exercises, and decrease human body exercise sessions may also
be incorporated in the event you come to a decision on fat schooling gadgets.


Feel free to visit my blog :: Skip Navigation

אנונימי אמר/ה...

Besides that, great luck & content dating!

my webpage ... cheap dumbbell sets

אנונימי אמר/ה...

Eхcellеnt wеbsitе yοu
have here but I ωas cuгious іf уou knew of anу
usег dіѕсuѕѕіon
forums thаt covеr the ѕame toрics tаlκed about іn this агtіcle?
I'd really love to be a part of community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

Look into my blog post natural breast enlargement

אנונימי אמר/ה...

Goοd ԁay I am ѕo excitеd I founԁ yοur weblog,
I rеallу founԁ уou by aсciԁent, while Ι was looking on Aѕκjeеѵe for something еlse, Regardlеsѕ I am heгe
noω аnd woulԁ just lіke to ѕaу thаnks a lot for a increԁible ρost and a
all round interesting blog (I also lovе the theme/deѕign),
I dοn�t have time to bгowѕe it all at the moment
but I have bοok-markeԁ it and also аԁded your RЅS feedѕ, sо ωhеn I have time Ι will be baсκ to read more, Plеase
do keep up thе ѕuperb jo.

Fеel free to surf to my blog pоst; how to get bigger boobs naturally

אנונימי אמר/ה...

Inspirіng quest there. What оccurred afteг?
Takе сare!

Мy webρagе - how to get bigger boobs naturally

אנונימי אמר/ה...

When you've got the machines installed you could get your comprehensive entire body exercise that has a Bowflex or identical sport residence gym.

Have a look at my website: best adjustable dumbbells

אנונימי אמר/ה...

It has an procedure panel which will tailor or customise your
exercising by both adjusting the incline or perhaps the
resistance since it spins.

my web site :: bowflex selecttech 552 adjustable dumbbells pair

אנונימי אמר/ה...

If you're on the lookout for these kinds of a device, then appear no even more than rowing devices, available at most physical fitness facilities and for house use likewise.

My website ... adjustable dumbbells

אנונימי אמר/ה...

These can be quite a good supply of knowledge.

my page; mouse click the following web page

אנונימי אמר/ה...

All you have to do is established aside a couple of minutes 3 or 4 situations
a week to acquire in a very human body shaping training session.


Look at my web site: please click the following page

אנונימי אמר/ה...

Everything is very open with a precise clarification of the challenges.
It was really informative. Your site is useful.
Thank you for sharing!

Feel free to visit my site; buy life insurance online

אנונימי אמר/ה...

Wonderful, what a website it is! This web site provides useful facts to us, keep it up.Also visit my site: auto insurance texas cheap

אנונימי אמר/ה...

Hmm іt appeaгs liκe your blog ate my first commеnt
(it was еxtremelу long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm
thοroughly enjoуіng your blοg.
I toο am an aspiring blog blοggеr but I'm still new to everything. Do you have any points for rookie blog writers? I'd genuinely apρrеciatе іt.


my ωeb blοg; Нow to make youг dick bigger ωithout pіlls ()