יום שני, 7 במרץ 2011

שקרים בתעשיית תוספי התזונה

ובכן, הסרטן ניצח, ובגדול. בסקר. 36% מכם רציתם לדעת יותר על המנגונים המולקולריים שמובילים ליצירת מחלת הסרטן. והיו לי כוונות אמיתיות להקדיש את כל הפוסט היום למחלה הארורה-אך-מרתקת הזו, בעיקר אחרי שראיתי במקרה ברחוב את המרצה המעולה (פרופ’ אבי שטרק) שהיה לי בקורס על סרטן שלקחתי כשהייתי עוללה צעירה בתואר שני, ושלפניו לא חשבתי שהמחלה הזו מרתקת בכלל. אבל כרגיל במהלך השבוע עלו שאלות ע”י קוראי הבלוג הנאמנים, שגרמו לי להחליט שחשוב ודחוף יותר להקדיש את הפוסט הנוכחי דווקא לתעשיית תוספי התזונה, והפוסט על סרטן נדחה לשבוע הבא. מכיוון שתזונה היא לא לגמרי התחום שלי, וכמות הספרות המדעית בתחום הספציפי של תוספי תזונה היא עצומה, אני מקווה שיהיו פה קוראים נאמנים שיעירו לי על טעויות אם ישנן.

גם הפעם יש לרחם עלי, שכן ביליתי את רוב הערב בקיפול קפדני של תכולתן של שתי מכונות כביסה אימתניות. כמו כן, הובאה לאזני שמועה שלרגל הקיץ הממשמש ובא, הפסיקו למכור קרמבואים בחנויות!!! אני מזמינה את כולכם להצטרף אלי לשביתת רעב במחאה על כך. שביתת הרעב תתחיל הלילה בחצות, ותימשך עד שבע בבוקר. נחזור על השביתה אפילו מדי לילה אם יהיה צורך, לא נישבר! בהצלחה לנו.
תמונה להמחשה, מויקיפדיה:

תוספי תזונה

קודם כל, מה זה בכלל תוסף תזונה? לפי תקנות בריאות הציבור תוסף תזונה הוא (זהירות! Sleepy לשון משפטית מרדימה במיוחד לפניך) ויטמין, מינרל, צמח או מזון אחר, תמצית, מיצוי, נגזרת או תערובת של כ"א מאלה, שאישר המינהל (של משרד הבריאות) כמזון, למעט אם הוא תכשיר רשום לפי תקנות הרוקחים (תכשירים רפואיים) או צמח מרפא בהגדרתו כהגדרות הרוקחים, ובלבד שאינו מוצג כמזון קונבנציונלי. מה זה אומר תכלס: כל מזון לא קונבנציונלי (מזון קונבנציונלי הכוונה שניצלים, פירה, פיצה, כאלה), שלא נחשב כתרופה. יש פיקוח על תוספי התזונה: למשל, אסור לשווק תוספי תזונה שכמות הויטמינים או המינרלים שבהם עולה על המינון המקסימלי המומלץ, כי זה עלול להיות רעיל. אסור לשווק תוספי תזונה שמכילים חומרים שידועים כלא בטוחים או שלא ידועה מידת בטיחותם. שזה חשוב מאוד, ומצד שני אסור לטעות ולחשוב שתוספי תזונה הם בטוחים לשימוש באופן גורף. בעיקר כי הם לא עוברים ניסויים קליניים בפיקוח חיצוני כפי שנדרש מתרופות, וגם בגלל שניתן לקנות ולהשתמש בהם ללא פיקוח, וזה עלול להיות מסוכן. יש בקרה על ניקיון ואיכות היצור, וחובה לכלול רשימת מרכיבים על האריזה. אסור לטעון בפירסומת של תוסף תזונה שהתוסף יכול לרפא או למנוע מחלות, כי הרי אם התוסף אכן מסוגל לרפא או למנוע מחלות, הוא בעצם תרופה וצריך אישורים מתאימים לשיווק.

שוק תוספי התזונה הוא בעייתי, משום שאין למשווק צורך להוכיח שהתוסף יעיל על מנת לשווק אותו (צריך רק להראות שהמרכיבים שלו לא מזיקים), ומשום שהוא מגלגל המון המון כסף (ההערכות מדברות על כך שכרבע מהישראלים צורכים תוספי תזונה, ובארה”ב מדברים על כשליש או יותר). עכשיו, כסף בעיקרון הוא דבר חיובי, שכן ניתן לרכוש בעזרתו קרמבואים. אמנם לא כרגע, אבל זה עניין זמני ואני בטוחה ששביתת הרעב שלנו תשנה את המצב Fingers crossed. אבל כסף גם גורם לאנשים לזלזל בחשיבותם של ערכים כמו יושר מדעי, וזה רע.

בגדול, למי שאין כח להמשיך לקרוא, אני אתן את המסקנה הסופית: אנשים בריאים שאוכלים תזונה מגוונת לא זקוקים לתוספי תזונה. זו שורה תחתונה קצת פשטנית, כי יש המון מחקרים וחלקם כן תומכים בלקיחת תוספי תזונה גם עבור אנשים בריאים. אבל קשה להמליץ באופן גורף על תוסף כלשהו, כי המחקרים קצת סותרים זה את זה. מי כן צריך תוספים? כדאי לגשת ליעוץ אם מרגישים עייפות או חולשה באופן קבוע, אחרי מחלה קשה, צמחונים וטבעונים שלא סגורים על מה הם צריכים לאכול כדי להשלים את החוסרים שנוצרים כתוצאה מאי אכילת בשר, אנשים שמאוד בררנים באוכל, אנשים שלא נחשפים לשמש, שתייני אלכוהול כבדים, אנשים שנמצאים בדיאטה דלת קלוריות, נשים בהריון או מניקות, ספורטאים, קשישים. התאמת הסוג והמינון של תוספי תזונה כדאי שתעשה על ידי איש מקצוע לפי הדיאטה הנצרכת ובדיקות דם. עם זאת חשוב להדגיש שבדיקות דם לא בודקות הכל אלא רק חסרים מאוד ספציפיים, וגם בגלולות מולטי-ויטמינים למיניהן אין את כל החומרים שגוף האדם צריך, אלא חומרים מאוד ספציפיים. במזון לעומת זאת יש את הכל, והוא גם יותר זול… אתם בוודאי יודעים שרצוי לאכול מדי יום ירקות ופירות, דגנים מלאים, חלבונים (דגים, עוף, מוצרי חלב, קטניות כגון שעועית או עדשים), וקרמבואים. צריך גם שומן, אבל בנושא הזה אני סומכת עליכם שתסתדרו לבד Smile with tongue out.

בכל מקרה - בכל ביקור אצל רופא חובה לפרט את תוספי תזונה שלוקחים, גם אם הוא שוכח לשאול. זאת משום שישנם תוספי תזונה שמתנגשים עם פעילות של תרופות. לדוגמא, התרופה קומדין שמשמשת לעיכוב של קרישת דם מתנגשת עם ויטמין K, שדווקא מגביר את נטיית הדם להתקרש. לעומת זאת, ויטמין E, גינקו בילובה, אומגה 3 ואספירין גם הם מעכבים קרישה, ואם לא נספר לרופא שאנחנו לוקחים אותם והוא ירשום לנו את המינון הרגיל של קומדין, נסבול מדם דליל מדי, דבר שעלול לעצבן את אוכלוסיית הערפדים, וערפד עצבני זה לא נעים. תרופות אחרות שעלולות להתנגש עם תוספי תזונה: כל מעכבי הקרישה למיניהם, גלולות למניעת הריון (נדיר, לא להיכנס להיסטריה בנות), כדורים נגד דיכאון, תרופות לדיכוי המערכת החיסונית, תרופות לאיידס, תרופות נגד פירכוסים, ועוד.


אני אפרט תכף קצת לגבי סוגי תוספי תזונה, אבל זאת לא תהיה סקירה מקיפה אלא יותר מקבץ הערות לגבי בעיות נפוצות, או סתם בעיות שמוצאות חן בעיני. אני חייבת להודות שכתיבת החלק הזה של הפוסט לקחה לי כמה שעות טובות, כי השתדלתי לחפש מידע בספרות המדעית ולא רק באתרי מדע פופולרי, ויש מיליארדי מאמרים על כל ויטמין. קשה מאוד לברור מה איכותי ורלוונטי ומה לא. עוד וידוי קטן, לפני שהתחלתי לקרוא בספרות המדעית הייתי מאוד מבוצרת בעמדתי שעבור אנשים בריאים כל תוספי התזונה הם חרטה-ברטה מיותרת, ועכשיו אני פחות בטוחה. בכל אופן היתרונות הבריאותיים בכל המאמרים שעברתי עליהם לא מאוד מרשימים (בין אחוזים בודדים למקסימום 15% שיפור במניעת מחלות), וכפי שכתבתי קודם, גם אם חלק מהמאמרים מצביעים על יתרונות בריאותיים מסויימים של תוספים מסויימים, תמיד יש מחקרים אחרים שלא מוצאים יתרונות כאלו, ולכו תדעו למי להאמין. בדרך כלל כשזה המצב (מחקרים סותרים), זה אומר שהשונות בין צרכים של אנשים שונים היא גדולה, וגם אם יערכו עוד הרבה מחקרים וכולם איכותיים וכולם נבונים וכולם יודעים את התורה, עדיין יהיה קשה לתת המלצה גורפת שתתאים לכולם. לכן המסקנה הסופית היא שלקיחת תוספי תזונה כמוהי כהשקעה במניות – לפעמים מפסידים ולפעמים מרוויחים ובסך הכל מדובר בהימור.
ויטמינים
ויטמינים הם חומרים אשר חיוניים לתחזוקת הגוף, הגוף לא מסוגל לייצר אותם בעצמו, וצריך אותם בכמויות ממש קטנות. הם משמשים כעוזרים לכל מיני אנזימים שפועלים לתיקון נזקים לתאים, יצירת תאים חדשים, חילוף חומרים בתאים, ועוד. כמעט את כל הויטמינים אנחנו חייבים לצרוך מהמזון, פרט לויטמין D שהגוף יודע לייצר בעצמו בעזרת קרינת שמש, וכן ויטמין K וביוטין (B7) שמיוצרים ע”י חיידקים במעי.

ויטמינים מסוג B ו-C הם מסיסים במים, ולכן הגוף מסוגל להפריש עודפים שלהם בשתן. מה שאומר שצריך לצרוך מהם באופן קבוע, כי הגוף לא שומר מאגרים כמעט (יש דווקא מאגר של B12). לעומת זאת ויטמינים מסוג A, D, E, K לא מסוגלים להתמוסס במים אלא רק בשומן, מה שאומר כמה דברים. קודם כל, שכדי לספוג אותם מהמזון צריך ארוחה שומנית (לא חייבים לאכול את הויטמינים ממש ביחד עם אוכל שומני. גם אם אכלנו משהו שומני נניח עד שעתיים קודם זה עדיין בסדר). דבר שני, זה אומר שאם נתקענו עם עודף שלהם אנחנו בצרות, כי הם נאגרים בגוף. לכן רצוי שאם כבר אנחנו לוקחים תוסף שמכיל ויטמינים שמסיסים בשומן, לא ניקח אחד כזה שמכיל 200% מהצריכה היומית המומלצת שלהם, אלא כזה שמכיל פחות מ-100%, ואני כותבת פחות מ-100% ולא 100% מתוך הנחה שאתם אוכלים גם דברים שיש בהם ויטמינים, ולא רק קרמבואים כמוני. עניין המסיסות במים לעומת שומן הוא גם בעייתי כשלוקחים כדור של מולטי-ויטמין, שמכיל גם ויטמינים שמסיסים בשומן וגם כאלה שמסיסים במים – משהו כאן לא מסתדר, לפחות חלק מהויטמינים שבכדור לא יספגו טוב, כתלות במה שאכלנו קודם לכן.

עבור רוב הויטמינים, בעולם המערבי חסר הוא מצב נדיר. עם זאת, יש חסרים פחות נדירים, למשל של הויטמינים D ו-B12.

ויטמין D כאמור מיוצר בגוף באופן עצמאי, אבל הייצור דורש חשיפה לשמש (בלי קרם הגנה). זה בעייתי במדינות כמו אירופה או צפון אמריקה שבהן אין מספיק שמש, או עבור אנשים שיושבים במזגן כל היום, או עבור אנשים עם עור כהה מאוד, או עבור דתיים שלובשים בגדים ארוכים גם בקיץ. אפשר לבדוק את החסר בקלות ע”י בדיקת דם, ואם אכן יש חסר אז לוקחים תוסף ויטמין D או שמשתדלים להיחשף קצת יותר לשמש, והכל סבבה. עבור נשים, מצאתי מאמר שהראה יתרון מסויים בהפחתת הסיכון ללקות בסוכרת מבוגרים בלקיחת תוסף משולב של סידן וויטמין D, והיתרון הזה היה קיים רק עבור לקיחת תוסף ולא עבור הגדלת צריכת סידן ו/או ויטמין D בתזונה. באופן כללי התחושה שלי היתה שרוב המחקרים יחסית תומכים בנטילת תוספי ויטמין D וסידן, גם עבור אנשים שאין להם חסר. אבל יכול מאוד להיות שזה בגלל שהויטמין הזה “באופנה” עכשיו בקרב הקהילה המדעית.

עבור ויטמין B12 המצב שונה. הויטמין נמצא אך ורק במזונות מן החי ולא במזונות מן הצומח, לכן טבעונים שלא אוכלים בכלל מזון מן החי צריכים להשלים את הויטמין בעזרת תוסף. לחלק מהאנשים יש בעיית ספיגה של הויטמין הזה, ואז גם אם הם אוכלים מזון מן החי הם נמצאים בחסר. גם כאן התוסף עוזר, אבל במקרה הזה חשוב לקחת תוסף בצורת כדור שמתמוסס מתחת ללשון וכך הויטמין נספג ישירות לזרם הדם. כך עוקפים את בעיית הספיגה במערכת העיכול, ושוב הכל סבבה.

כמו כן כדאי לנשים שרוצות להיכנס להריון לקחת חומצה פולית (ויטמין B9) בצורת כדור, כי דרישות הגוף לחומצה פולית בזמן הריון גבוהות יותר מאשר במצב רגיל. אם ההריון מתוכנן, רצוי לקחת את החומצה הפולית במשך שלושה חודשים לפני ההריון. אבל לא להתפרע, במינון עודף חומצה פולית עלולה להיות מזיקה. למהדרין, רצוי לעשות בדיקה לבירור רמת ה-B12 לפני שמתחילים לקחת חומצה פולית, וזאת מפני שחומצה פולית יכולה להסוות חוסר ב-B12, וחוסר ב-B12 זה מסוכן. מצאתי גם מאמר שהראה שנשים שלקחו מולטי-ויטמין בשליש האחרון של ההריון ילדו יותר פגים מאשר נשים שלא לקחו מולטי-ויטמין. בכלל, נטילת ויטמינים מסיסים בשומן, ובמיוחד ויטמין A, לא מומלצת בזמן הריון.

ויטמין C – בניגוד למקובל לחשוב, אין הוכחות משכנעות לכך שהויטמין משפיע על הצטננויות. כמו כן, למרות שזה ויטמין מסיס במים ולכאורה אין בעיה לקחת כמויות רציניות ממנו כי העודף פשוט יופרש בשתן, נמצא שבמינונים מאוד גבוהים הוא גורם לבחילות ושלשולים.
עודף של ויטמין B6, שלפעמים נלקח כדי להקל על סימפטומים של תסמונת קדם-וסתית (ואין למעשה הוכחות משכנעות שהוא באמת יעיל), עלול לגרום לנזק עצבי זמני בידיים וברגליים.
מינרלים
כמו ויטמינים, רק שבניגוד לויטמינים המינרלים אינם אורגניים (אורגניים במובן הביוכימי, כלומר לא מכילים פחמן. לא שזה ממש משנה למי שאיננו ביוכימאי). מינרלים שאנחנו צריכים במינונים יחסית גבוהים הם סידן (או בשמו האנגלי calcium), זרחן (phosphate), מגנזיום, אשלגן (potassium), גפרית (sulfur), נתרן (sodium), כלור. מינרלים שאנחנו צריכים במינונים מאוד נמוכים (אבל הם עדיין חשובים מאוד!) הם ברזל (iron), אבץ (zinc), סלניום, מנגן, מוליבדן, נחושת (copper), יוד, כרום, פלואור. המינרלים המפורסמים ביותר הם סידן וברזל.

סידן נמצא בעיקר במוצרי חלב ובדגים עם עצמות כגון סרדינים וסלמון. אם לוקחים תוסף, רצוי לבלוע אותו בצמוד לויטמין D (הרבה מוצרי חלב מועשרים בויטמין D וזה אחלה), ועדיף לחלק אותו לכמה מנות קטנות שמפוזרות על פני כל היום מאשר לקחת מנה אחת גדולה.

ברזל נמצא בעיקר באיברים פנימיים, וגם בירקות ירוקים ותפוחי אדמה, ועוד כל מיני. רצוי לאכול אותו בצמוד לויטמין C שמגביר את הספיגה. ישנם הרבה מקורות מזון המתחרים על ספיגה של ברזל או נקשרים אליו, ולכן אם לוקחים תוסף לא כדאי לקחת עם אוכל, ובעיקר לא עם מוצרי חלב, קפה ותה. לצמחונים: שימו שספיגת הברזל ממקורות צמחיים פחות טובה מאשר ממקורות מן החי. לכן חשוב במיוחד להקפיד לאכול שילובים של מזונות עשירים בויטמין C (מיץ הדרים, פלפלים אדומים, קיווי, תותים, קרמבואים) עם מזונות עשירים בברזל (ירקות עליים ירוקים, קטניות, אגוזים, טופו, זרעים, דגנים מלאים, קרמבואים, הקרמבואים בצחוק כן?). אם לוקחים תוסף ברזל, רצוי לקחת תוסף נפרד ולא כחלק ממולטי-ויטמין, מפני שמינרלים אחרים שנמצאים בתוך מולטי-ויטמינים (מגנזיום וסידן בעיקר) מעכבים את ספיגת הברזל.
חומצות שומן
הכוכבת הבלתי מעורערת של חומצות השומן היא אומגה 3, שיש הרבה מחקרים שהראו שמי שצורך אותה מהמזון הופך לסופרמן. מצד שני תוספי אומגה 3 לא הוכחו כיעילים פרט להורדת טריגליצרידים, וגם זה רק כשתוסף האומגה מופק מדגים ולא מזרעי פשתן.

ישנם עוד תוספי תזונה רבים כגון חומצות אמינו, קואנזים Q10, מגה גלופלקס, ועוד רבים. היעילות של רובם המוחלט לא הוכחה מעולם במחקרים מדעיים, אבל לאנשים שמאמינים שהם עובדים, הם לפעמים גורמים להרגיש טוב. והם בטוח גורמים למי שמוכר אותם להרגיש טוב. אם יש לכם שאלות לגבי תוסף ספציפי, אתם יכולים לכתוב לי ואני אשתדל לברר אם הוא נחשב יעיל או לא.

שקרים נפוצים

  • שימו לב שתוספי תזונה לא יעלו את רמת האנרגיה אלא אם יש מחסור במשהו. כלומר, תוסף ברזל למשל לא יגביר ערנות אצל אדם בריא, אבל אצל אדם עם אנמיה בגלל מחסור בברזל – נטילת תוסף ברזל כן תעלה את רמות האנרגיה. כנ”ל תוסף סידן לא ימנע אוסטאופרוזיס אצל אדם שאין לו חוסר בסידן (אוסטאופרוזיס נגרם לא רק כתוצאה מחוסר בסידן אלא מושפע גם מגורמים כגון פעילות גופנית, עישון, רמות הורמונים ועוד), אבל יוכל להועיל באנשים שלא מקבלים מספיק סידן בתזונה.
  • פרסומות שכוללות סיפורים אישיים – שימו לב, זה שתוסף מזון מסויים גרם לאח של סבתא של הבחורה מהפירסומת להיפטר מהמיגרנות לא אומר כלום. לכו תדעו אם הוא לא חטף איזו מכה בראש, או התחיל במקביל לקחת אקמול, או התגרש מאשתו הפולניה סוף סוף. על מנת להוכיח שתוסף תזונה כלשהו הוא יעיל, צריך לבחון את השפעתו על מינימום כמה מאות אנשים, להשוות לתרופת דמה (שהרי ידוע שהכל בראש), ולעשות סטטיסטיקה מסודרת.
  • גם בתוספי תזונה, כמו בקוסמטיקה, המחיר ממש לא מעיד על איכות המוצר. עדיף ללכת על מוצרים עממיים של חברות גדולות ומוכרות. ולקנות רק בחנויות מסודרות ולא דרך כל מיני רוכלים ברחוב או באינטרנט.
  • ישנם חומרים שמשווקים כתוספי תזונה (אין לי מושג אם בארץ עדיין מותרים לשימוש) למרות שעלו נגדם חששות בטיחותיים. להלן רשימת החומרים, ואני נותנת אותה באנגלית כי אין לי מושג איך מתרגמים שמות של חומרים מוזרים שכאלו, וגם כי ממילא רשימות המרכיבים על תוספי תזונה מופיעות באנגלית: comfrey, chaparral, lobelia, germander, aristolochia, ephedra, L-tryptophan, germanium, magnolia-stephania. למשל הראשון, קומפריי, הוא צמח שמכיל חומרים שיכולים לגרום לנזק לכבד, ורצוי לא רק לא לבלוע אותו אלא גם לא למרוח על עור פצוע.
  • תוספי תזונה שמכילים אנזימי עיכול – פרט ליוצא דופן אחד שנקרא לקטאז, שהוא האנזים שמפרק את סוכר החלב לקטוז ומאפשר לאנשים רגישים ללקטוז לאכול מוצרי חלב, האנזימים האלו לא עוזרים לכלום.
  • ויטמינים נוגדי חימצון שנלקחים בכדורים לא עוזרים למניעת סרטן, וחלק מהמחקרים אפילו הראה שהם מזיקים. מצד שני, אכילת מזונות שעשירים בויטמינים נוגדי חימצון כן עוזרת למניעת סרטן.
  • תוספי תזונה לא יכולים “לכפר” על נזקי עישון ושתיית אלכוהול מוגזמת.

אז מה עדיף – ויטמינים בכמוסות או באוכל?

היתרון הגדול של ויטמינים בכמוסות הוא שכמות הויטמין שבהן ידועה, לעומת אוכל שבו לפעמים יש ריכוז יותר גבוה ולפעמים יותר נמוך. יתרון חשוב נוסף הוא שאפשר לדחוס המון ויטמין בתוך כמוסונת פיצפונת, ואם יש חסר רציני של ויטמין כלשהו, תוסף יכול להיות פיתרון הרבה יותר מוצלח מאשר לאכול כמויות אדירות של אוכל עשיר בויטמין הזה. מצד שני, המומחים טוענים שויטמינים מהמזון בדרך כלל נספגים טוב יותר מאשר אלה שבכדורים. לגבי המשפט האחרון, אני חייבת לציין שלמרות שקראתי על די הרבה מדענים ותזונאים שמציינים את הספיגה העדיפה של ויטמינים ממזון לעומת תוספים, לא הצלחתי למצוא לכך סימוכין בספרות המדעית., וחיפשתי די הרבה היום ואתמול. יכול להיות שלא חיפשתי נכון, ויכול להיות שזו סוג של דעה קדומה לא מבוססת, בכל מקרה ביקשתי בכמה פורומים של תזונה שיתנו לי הפניות למחקרים מדעיים בתחום, ואעדכן אם וכאשר יהיו התפתחויות. אבל על פניו זה נשמע הגיוני. בפירות לדוגמא, ידוע שיש סוכרים שעוזרים לקליטת הויטמינים לתוך התאים. אנשים שיש להם בעיה בספיגה של סוכר הפירות פרוקטוז, יהיה להם גם חסר בויטמין C ו-E, וכן של אבץ, ברזל וסידן. דוגמא נוספת היא ויטמין C, שנספג טוב יותר כשיש בסביבה שלו חומרים שנקראים פלבנואידים, שהפלא ופלא – נמצאים בצמחים שעשירים בויטמין C. אלו דוגמאות לחומרים שעוזרים לספיגת ויטמינים שגילינו ואנחנו משתמשים בהם בתוספי מזון כדי לשפר את הספיגה. אבל תארו לעצמכם כמה עזרי ספיגה כאלו שעדיין לא גילינו קיימים במזון ומשפרים את קליטת הויטמינים לתוך הגוף, ובתוך הגוף ע”י התאים... כמו כן כפי שכבר כתבתי קודם, במזון יש מרכיבים חיוניים נוספים שלא נמצאים בתוספי המזון. כך שצריך לשקול כל מקרה לגופו.
זהו להפעם. שימו לב שצריך לגלול למטה מעבר לרשימת מקורות המידע כדי להגיע לבוחן.

מקורות מידע וסתם אתרים נחמדים שכדאי לכם לקרוא (איפה שלא כתוב שהאתר בעברית, הוא באנגלית):

בלוג של דיאטנית על חשיבות אכילת ירקות ופירות בצבעים שונים (עברית) - http://www.meravdiet.co.il/sub_page.asp?sp=44&p=4

הבוחן

תשובה לבוחן הקודם: ובכן, ההסבר מגעיל אפילו עוד יותר מהתמונה. לאנשים בעלי נפש רכה מומלץ לדלג לפיסקה הבאה. מדובר על אישה בת 46 שסובלת מגירודים והפרשות מפי הטבעת מזה מספר ימים. בשנה האחרונה התלוננה על כאבי בטן ושלשולים, ואובחנה בטעות כסובלת מתסמונת המעי הרגיז. עשו לה קולונוסקופיה (שזה כשמחדירים צינור עם מצלמה בקצהו, דרך פי הטבעת, וחוקרים כך את מערכת העיכול), ומצאו בקצה המעי הדק את התולעת הצהובה שנראית בתמונה, תולעת סרט מסוג Diphyllobothrium latum. בתולעת המהממת הזו נדבקים כתוצאה מאכילת דגים מזוהמים שלא בושלו כראוי, והאישה הזו אכן נהגה לאכול דגים נאים. האישה טופלה והחלימה. אגב, התולעת הזו נוהגת לנשנש ויטמין B12 ולגרום לחוסר שלו...
אם למישהו בא לראות סרטון של הקולונוסקופיה, ניתן למצוא אותו בקישור הזה (ללחוץ על התמונה הקטנה יותר).
הקרדיט לפיתרון הבוחן הולך לקורא הנאמן פוסטפוסט, שניחש נכון לא רק שמדובר בתולעת סרט במעי, אלא אפילו את הסדרה שאליה שייכת התולעת.

והשבוע בוחן יחסית קל, שקשור קשר הדוק לפוסט הנוכחי (אם כי המידע הדרוש לפתירת הבוחן לא מופיע ישירות בפוסט). אני בטוחה שחלק גדול מכם יצליח לנחש נכון, ממה סובלת הילדה בתמונה?
image

אני אפילו מוכנה לתת לכם קצת רקע הפעם: מדובר בילדה בת שנתיים וחצי, וזה הכי ישר שהיא מצליחה לעמוד. הילדה סובלת מחוסר תזונתי כלשהו, ושימו לב שעל מנת לקבל קרדיט של פיתרון מלא, אני רוצה שתציינו אילו שתי אפשרויות נשמעות הגיוניות. מי שיציין גם אפשרות שלישית ופחות נפוצה, יקבל ציור של קרמבו.
בהצלחה!

לסיום, ברצוני להודות לכל מי שטורח להעיר לי הערות ולהוסיף תיקונים לפוסטים, ובמיוחד למורן ולאופיר. תרומתכם לאיכות הבלוג חשובה ומוערכת ביותר. 

34 תגובות:

אנטר פ. רייז אמר/ה...

אז אסור לאכול סושי?

פזית אמר/ה...

לך אסור. תאכל קרמבו במקום.

פּוּקוֹ אמר/ה...

היא צריכה לעמוד בשמש.. או לפחות לשתות שמן דגים, זה בטוח

פזית אמר/ה...

יפה, ומה האפשרו(יו)ת האחר(ו)ת?

O_ren אמר/ה...

. או, סוף כל סוף הקומונה מייצרת בלוג מעניין

פזית אמר/ה...

מה כינויך הקומונתי?
ותודה :)

רונית אמר/ה...

התמונה מדכאת לגמרי.
פזית, אפשר פוסט על מנפאוז?
לגבי סרטן יש לי כמה רעיונות לא מהפכנים במיוחד, בודאי לא מדעיים, אבל אני
חושבת שבין שאר תכונותיו הנלוזות, הוא מגיע בילט אין בגנים שלנו ואנחנו קצת אחראיים
על ההתעוררות שלו, לאו דווקא אם התכוונו.
תכונה מוזרה נוספת היא שהריון מעורר סרטן והדיון על זה, כך נדמה לי, מושתק כמעט לגמרי.

Ayelet אמר/ה...

קודם כל תודה על הפוסט, הוא מעניין מאוד. שנית, אני בהחלט מצטרפת לשביתת הקרמבואים! טוב שמישהו הרים את הכפפה. עכשיו מכיון שאני בארצות הברית ואת בארץ, אפשר לומר שהשמש אף פעם לא שוקעת על השביתה שלנו וזה בהחלט יעודד את ראש הממשלה להענות לדרישותנו.
ולגבי הבוחן: אפשרות ראשונה אין לה מספיק ויטמין די וזה ממש לא טוב לעצמות. אפשרות שניה, יש לה - ואני מצטטת מבלוג שקראתי בנושא ממש לאחרונה - בעיה בספיגה של סוכר הפירות פרוקטוז, ולכן יש לה גם חסר באבץ, ברזל, סידן וויטמינים סי ואי. אולי זה לא הכי מתאים כי אמרת שהיא בת שנתיים וחצי. אפשרות שלישית יש לה בעית ספיגה של ויטמין בי 12. אפשרות אחרונה לאמא שלה היה חסר בחומצה פולית בזמן ההריון ואולי היא גם לקחה מולטי-ויטמין בסוף ההריון.

Zus אמר/ה...

http://jn.nutrition.org/content/106/10/1433.short
http://www.ajcn.org/content/80/4/911.abstract
בהמשך מהפוסט הקודם, אני חושב שהדעה לגבי ספיגה רחוקה מקונצנזוס, וקרוב לוודאי שההבדל ספיגה הוא לא משמעותי. אני נטפל לזה כי זה תמיד מריח לי כמו natural fallacy. מה שבטוח הוא, שאדם שצורך תזונה מאוזנת לא צריך תוספים, שצריכת ויטמינים בקפסולות יותר זולה מצריכה ישירה דרך מזון, ושלישית, שתוספי מזון "טבעיים" הם עוד יותר מיותרים.
אני לא אוהב את השימוש ב"דילול דם", כי קומדין הוא מעכב קרישה. מים מדללים דם:)
לילדה סביר להניח שיש ריקטס, שאומר שאיילת ניצחה אותי אם חסר לה ויטמין D, אבל אולי אני אקבל קרמבו אם אני אגיד ריקטס עם פוספט נמוך?

Maya אמר/ה...

עוד משהוא בעניין מ-JAMA
ֿאם היה כבר לינק ולא שמתי לב - אני מתנצלת- זו לא תהיה הפעם הראשונה או האחרונה
שאני מוסיפה פרטים ידועים לדיון

כרגיל אחלה פוסט- תודה בשם ההנהלה והקוראים!

(אם הייתי יודעת איפה מוצאים סמייליס היה כאן אחד
כמו כן אם את לא רואה את התגובה הזו - כנראה שלא הבנתי איך שולחים תגובות
צום קל!)

Maya אמר/ה...

כן- והלינק הוא ...

http://jama.ama-assn.org/content/297/8/842.abstract

Sharon אמר/ה...

רככת הולך?

פזית אמר/ה...

אתם תאלצו לסלוח לי, אני בדרך לסדנת אפייה איטלקית ואענה על הכל מחר.
בקצרה - כן, זוהי רככת, או ריקטס, וכל מי שניחש ויטמין די צודק. זוס, גם פוספט נכון. אבל דווקא את החוסר השלישי שיכול לגרום למחלה, ולדעתי הוא זה שאמור לקפוץ לראש הכי מהר, אף אחד לא כתב. ודווקא אותו יש לילדה. אז אנא מכם, עוד מאמץ קטן.

Maya אמר/ה...

סידן?

destinationCHAOS אמר/ה...

פוסט נורא ארוך. אי אפשר היה לפצל אותו כמו ההוא על קוסמטיקה?

ומה זה משנה ממה הילדה סובלת? העיקר שהיא סובלת

פזית אמר/ה...

הללויה!

Maya אמר/ה...

יש! אני תורמת את הקרמבו לנזקקים
ויטמין D)
זה בשביל הסידן)
אולי אפשר במקרה פוסט על דמנסיה
ו- beta amyloids?

!תודה! (על הדגים)

פזית אמר/ה...

לא מאמינה. את בערך האדם ה-10000 שמבקש פוסט על דמנסיה. טוב, אחרי הסרטן.

לגבי הקרמבו - מצויין, אני נזקקת.

פזית אמר/ה...

האמת שזה מאמר מצויין לפוסט עתידי שאני מתכוונת לכתוב בנושא אנטי אוקסידנטים, בעקבות בקשות מהקהל.

פזית אמר/ה...

אשתדל להתייחס לנקודות שהעלית בפוסט על הסרטן :)
לגבי פוסט על מנופאוז, זה נושא מעניין והצבתי אותו בתור הפוסטים אחרי הסרטן והדמנסיה.

פזית אמר/ה...

אויש, דווקא לגבי חומצה פולית כתבתי במקור בפוסט שהיא נספגת יותר טוב מתוספים מאשר מהתזונה, ולא זוכרת למה החלטתי בסוף למחוק. בכל אופן תודה על ההפניות. בפורומים שבהם שאלתי קיבלתי בינתיים רק תשובה אחת מתזונאית, ש"אין ספק שהספיגה של ויטמינים ומינרלים מהמזון היא הטובה ביותר. אבל........!!!!! חשוב מאד לציין שע"מ לטפל באדם עם מחסור במרכיב מסויים אין ספק שיש צורך בתוסף וזאת ע"י איש מקצוע מוסמך.בהצלחה"
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=1148&MessageId=150434996

שיניתי את הניסוח של דילול הדם.

פזית אמר/ה...

השמש אף פעם לא שוקעת על שביתת הקרמבואים, מעולה!

לגבי הבוחן - מעניין אותי למה די הרבה אנשים ניחשו חוסר של B12, שלמיטב ידיעתי לא אמור לגרום לרככת עצמות. אבל ויטמין D זאת אפשרות נכונה.

Maya אמר/ה...

תודה!!!

עד ה'חורף' הבא אפשר לשמור קרמבואים במקרר תעשייתי מיוחד (או במעבדה)

אריק אמר/ה...

כמה הערות:

1.כל הכבוד על הרצון לכתוב על סרטן, אבל את באמת חושבת שתוכלי לעשות את זה? הרי אפשר למלא ספריות שלמות ועדיין אנחנו לא יודעים קצה קצהו. אני מציע להתמקד כל פעם בסוג סרטן אחר- כיוון שהם כל כך שונים זה מזה- לא הרי דין לימפומה אקוטית (אררר על היישור עברית אנגלית!) כדין סרטן השד. אולי בשלב ראשון תתמקדי בסרטני המעי והריאות (לא מעט מקוראי הבלוג שלך יחלו בהם בעתיד, סטטיסטית, אם שומדבר לא ישתנה)?

2. עד כמה שאני יודע אין שום יתרון ללקיחת B12 מתחת ללשון לגבי אנשים שלא סובלים מחסר ב IF.
כמובן שאצל אנשים שעברו כריתת קיבה המצב שונה.

3. מי המוכשר שלוקח כמויות ענק של ויטמין C? זה חולני!

4. תוכלי בבקשה לפרט על הויטמינים? נראה לי שזה יותר יעניין וגם ה"מומחים" ישכילו קצת.

5. חשוב לזכור שחומצות שומן מסוג אומגה 3 נוגדות קרישה (או אגרגציה, לא זוכר) ולכן מי שנוטל תרופות נוגדות קרישה צריך להוועץ ברופא.

6. נהוג לחשוב שבארץ חסר ויטמין D היא כמעט "מגפה" לאומית. אם לוקחים בחשבון שערבים דתיים ויהודים דתיים ( כרגע אני מדבר רק על נשים ועל האדוקים) אומדנם הוא 20.% מהאוכלוסיה זה נשמע הגיוני למדי.

זהו להפעם. ממתין לפוסט הבא :-)

פזית אמר/ה...

תשובות:
1. אני לא מתכוונת לכתוב כמעט על סוגים ספציפיים של סרטן, אולי רק בתור דוגמאות. אני רוצה להסביר את המנגנון המולקולרי שגורם לתא להפוך לסרטני - מוטציות, שרידה של מנגנוני תיקון הדנ"א ומערכת החיסון, יצירת גרורות, קצת סטטיסטיקה.
2. נכון, לזה התכוונתי כשכתבתי בעיית ספיגה. כריתת קיבה???
3. תתפלא, יש אפילו רופאים שממליצים על זה...
4. לפרט באיזה כיוון?
5. נכון, אני אוסיף את זה לפוסט
http://atvb.ahajournals.org/cgi/content/abstract/24/9/1734?ijkey=0adea15a21f7c5d60671a59f4ec8f4afb2624e11&keytype2=tf_ipsecsha
6. ויטמין די הוא אחד הפייבוריטים שלי, לאחר שחייתי כמה שנים באירופה וצפון ארה"ב והרמה שלו ירדה אצלי כמעט לאפס. הרופאה שלי בארה"ב רשמה לי תוסף של חמישים אלף יחידות!!!

destinationCHAOS אמר/ה...

טוב. זה עתה סיימתי לקרוא את הפוסט מתחילתו ועד סופו, ולהלן הערותיי:
1) ויטמינים מסיסי שומן כדאי לקחת ממש-ממש ביחד עם שומן, כי זה משפר דרמטית את הספיגה שלהם. זאת בניגוד לסידן שאין כל צורך בשומן מיידי לספיגתו (בניגוד לדעה רווחת כלשהי)
2) דווקא כן לוקחים תוספי ויטמינים במינון של מעל 100%. יש לשים לב לכך שהצריכה היומית המומלצת היא נמוכה בהרבה מסף הרעילות. המינון בפועל בתוספים נמצא בין שני ערכים אלה, קרוב יותר לצריכה היומית המומלצת (אליה מתייחסים האחוזים)
3) חומצה פולית בהריון ותכנון הריון: החומצה נועדה למנוע מומים מולדים (יש לה תפקיד בשלב סינתזת הדי.אן.איי במחזור התא) וזה לאו דווקא קשור לעליה בדרישה לויטמין בזמן ההריון. זה פשוט אמצעי מנע. 3 חודשים לפני ההריון מומלץ לקחת 400 מיקרוגרם ליום, ובשליש הראשון *בלבד* להעלות ל- 600 מיקרוגרם. לאחר תום השליש הראשון אין עוד טעם לקחת חומצה פולית

פזית אמר/ה...

תודה

פזית אמר/ה...

אני מעתיקה לכאן תגובה לפוסט שקיבלתי בפורום מסויים בתפוז, התגובה היא של הגולש
Flaming Lamburgini:


פוסט טוב, כמה הבהרות אם אפשר..ו


יש כמה דברים לא מדוייקים שלא ממש באשמתך אלא זו סוג של "זרם" בעולם וזה דיי נפוץ.
בכל מקרה הינה מה שרציתי להבהיר:
1. אפדרה לא מסוכן לאנשים שהם בריאים. אפדרה (או אפדרין בגירסת ה HCL שלו) הוא אולי התוצר היחיד איי שם שבאמת עוזר לירידה במשקל, ללא יותר מידי תופעות לוואי, בעיקר לא אלו שפוגעות בבריאות (לפחות לא לאורך זמן קצוב שעליהם נבדקו המחקרים).
אפדרה בהחלט יכול להיות לא נעים בשימוש ראשוני ובשבועות הראשונים לשימוש (דפיקות לב, לחץ דם יעלה מעט, יש אנשים שזה משפיע עליהם מבחינה פסיכוטית אז כדאי להפסיק ולא להתקרב, סה"כ מאוד אינדבידואלי, רוב האנשים לא מגיעים לתופעות לוואי קיצוניות וזה יחסית נדיר).
התוצר בעיקר נועד לחולי אסטמה ופתיחת דרכי הנשימה, כמעט לא משתמשים בגירסה הזו בעולם הרפואה היום כי אנשים הגזימו עם המינונים וזה הוביל לדברים לא נעימים בין היתר מוות. בארה"ב עשו מסחרה מהתוצר והתחילו לשלב אותו עם הרבה ממריצים כאלו ואחרים בתור כדורי הרזייה ואנשים (בעיקר אמריקאים) חשבו שכל המרבה הרי זה משובח וקיבלו דום לב, שבץ ודברים בסיגנון.
הינה כמה מחקרים בנושא:
http://www.lbs.co.il/showthread.php?t=899

יש לציין שזה עובד היטב בהקשר של ירידה במשקל רק עם זה משולב עם קפאין ואנשים הרגישים לקפאין כדאי לא להתחיל להשתמש בתוצר מלכתחילה ובטח שלא לקחת לבד כי זה לא נותן הרבה.
המוצר מביא אנרגיה, לעיתים יותר מדי אנרגיה וספורטאים רבים משתמשים בתכשיר, במיוחד כאלו שמצריכים פעילות ממושכת של כמה שעות. בכל מקרה, הרבה אירגונים כבר עשו עליו X והוא לא חוקי בקרב ספורטאים מקצועיים בתחומים מסויימים, גם התחילו לאחרונה לשים בקרה על רמות קפאין מותרות בדם.

2. אומגה 3 זה בהחלט מתחיל להשמע כמו פיקציה אבל אי אפשר להתכחש למחקרים, הם שם והם פשוט ממשיכים לבוא ולבוא, ללא כל התערבות פיננסית מצד יצרני התרופות ותוספי התזונה, מכל מיני מקומות בעולם, זה פשוט ממשיך לזרום.
יכולת קוגניטיבית (זיכרון), טריגליצרידים, כולסטרול, יש כמה עדויות לשיפורים ספורטיבים והתאוששות בין האימונים.

3. בחלב יש כמות מגוכחת של ויטמין D (20IU) ככה שזה סוג של גימיק שיווקי, בדיוק כמו שמוסיפים לכל מיני מוצרים אומגה 3 (לחם וכו')

4. בקשר לעיכוב ספיגת הברזל כאשר נלקח עם סידן. מאוד שנוי במחלוקת, מאוד לא חד משמעי ואפשר לומר גם שזה תלוי מינון. ממסמכים אחרונים שראיתי במינונים גבוהים יותר אין בעיה עם הספיגה ובמינונים נמוכים-בינונים יש התנגשות קלה (20% על גבול המשמעותי סטטיסטית).


תמשיכי לעדכן

אריק אמר/ה...

1. עד כמה שאני יודע הבעיה באפדרין היא בשימוש כרוני משום שהוא מרוקן את מאגר הוזיקולות הרזרביות בנוירונים אדרנרגיים.
יותר נכון יהיה להגיד שהוזיקולות קיימות אבל אין בהן שומדבר.

אני טועה?

פזית אמר/ה...

זה גם מה שאני יודעת.

talya cohen אמר/ה...

שוב נותר רק לפחד. כל דבר שאנחנו מכניסים לפה מסוכן ומה שאנחנו לא מכניסים לפה, חסר. איך אפשר לחיייות נורמלי בלי כל החרדות האלו? לאחר שאני קוראת מאמרים על רפואה, תמיד תחזית גלים פנימית שיש לי מודיעה על גל חרדה שמתקרב.

יוני אמר/ה...

לגבי רבים אחרים מגה גלופלקס הוכחה כיעילה

יוני אמר/ה...

אמנם מולטי ויטמינים לא מכילים את כל החומרים אך הם לא יכולים להזיק

יוני אמר/ה...

דרישות הגוף לחומצה פולית בזמן הריון גבוהות לכן מומלץ לצרוך בזמן הזה חומצה פולית