יום ראשון, 27 בפברואר 2011

שקרים בתעשיית הקוסמטיקה–חלק שני

ונתחיל בהודעות מנהלתיות: החלטתי שהכי הגיוני יהיה לכתוב פוסטים בתדירות של פעם בשבוע, בימי שני. תדירות מספיק גבוהה כדי שלא תשכחו ממני, ומצד שני מספיק נמוכה כך שלא ימאס לכם ממני, ולי לא ימאס מהבלוג. ימי שני בערב בדרך כלל פנויים לי, בעיקר כי “היפה והחנון” לא משודרת ביום זה. כן, שמתי לב שהיום לא יום שני. מה תעשו לי?

הודעה מנהלתית נוספת - יש סקר בצד השמאלי העליון של הבלוג, לגבי הפוסט הבא. אנא הצביעו והשפיעו.

אני כותבת אליכם ממיטת חוליי, לאחר ש:
1. הבוקר רופאה משופמת התעללה ברגלי הענוגות עם מכשיר לייזר אימתני,
2. רכבתי לעבודה וחזרה (סכ”ה 11 ק”מ) על האופניים החדשים והמאאאאאאאאממים שלי, ומכיוון שישבני טרם התרגל לצורת המושב ולטיבם ה”משובח” של כבישי ישראל, הוא (הישבן) דואב ואומלל ביותר כרגע,
3. התייבשו לי לגמרי השפתיים,
4. קיפלתי מלא כביסה מקודם.
אם כן, אני מקווה שעוררתי את רחמיכם מספיק כך שלכל הפחות תקראו את הפוסט עד הסוף, ואולי אפילו תעשו איזה לייק בפייסבוק או תכתבו תגובה אוהדת. אבל אתם לא מוכרחים. גם אם רק תאמצו חיה מעמותה כלשהי, תצהירו על מעבר לצמחונות, ו/או תזנחו את רכביכם ותתחילו לרכב על אופניים לעבודה, דייני Smile with tongue out.


ונעבור לפוסט עצמו. קודם כל תמונה ביולוגית נורא יפה בעיני, מתוך קובץ תמונות ביולוגיות נורא יפה בעיני, שגיליתי בפייסבוק של ד”ר דינה ראלט:
WTDV031121
בטח חלקכם מנחש מה רואים בתמונה – נוירונים (תאי מוח). כל שרוך ארוך כזה בצבע אחד הוא נוירון אחד. אני אנחש שגוף התא הוא העיגול היחסית זוהר יותר, שנמצא בתחתית של כל שרוך, תקנו אותי בבקשה אם אתם יודעים אחרת. השלוחות הרבות שיוצאות מכל תא נקראות אקסונים ודנדריטים, והם משמשים ליצירת קשרים עם נוירונים אחרים. הקשרים בין הנוירונים מייצגים למעשה את המידע שהמוח מכיל, כלומר באופן פשטני ניתן לומר שפריטי מידע חדשים שנקלטים במוח מאוכסנים ומיוצגים בו על ידי יצירת קשרים חדשים בין הנוירונים. מקום המפגש בין שני נוירונים נקרא סינפסה, ואני סתם מזכירה את המושג הזה כי בטח שמעתם עליו פעם, אז עכשיו אתם יודעים מה זה.

התמונה המופלאה שלמעלה היא יצירת מחשב ולא תמונה אמיתית, אבל היא מבוססת על תמונות של נוירונים אמיתיים. היתרון בתמונה הממוחשבת הוא שאפשר להפריד בין הנוירונים ולצבוע כל אחד בצבע אחר. כמובן שאם היינו מסתכלים במיקרוסקופ על נוירונים אמיתיים היינו רואים פלונטר ענק בצבע אחד, ולכו תפרידו עכשיו. מי צריך את כל הכאב ראש הזה. אז תודה רבה לפרופסור מיכאל האוזר ותלמידו הרמן קונץ מאוניברסיטת לונדון, שעשו בשבילנו את העבודה השחורה.


וסוף סוף ניגש לענייני הקוסמטיקה. החלקים הקוסמטיים של הפוסט הזה מבוססים על הבלוג beauty brains, ואני לא מקשרת להרבה פוסטים ספציפיים כי יש המון, וכי אני לא מתרגמת פוסט ספציפי אלא כותבת בכלליות מהזיכרון.

 

עוד שקרים נפוצים שחברות הקוסמטיקה מאכילות אותנו

“מוסיף לחות לעור” – אין כזה דבר. כמות הלחות שמוצרים קוסמטיים מסוגלים להעניק לעור מבחוץ היא מזערית וזניחה. העור מייצר לחות באופן טבעי, וכל מה שחומרי הלחות עושים זה לאטום את העור בפני התאדות של הלחות הטבעית.

“מומלץ ע”י רופאי עור”- ובכן, מה שהם בעצם אומרים זה “שילמנו לרופא עור כדי שיגיד שהוא ממליץ”. מכיוון שיש מספיק רופאי עור שלמרבה הצער ימליצו על כל מה שישלמו להם להמליץ עבורו, האימרה הזאת לא שווה הרבה.

מוצרי קוסמטיקה יקרים (למשל כאלה שנמכרים במספרות) פועלים טוב יותר ממוצרי קוסמטיקה שנמכרים בסופרפארם - חד משמעית לא נכון, ובדרך כלל אפילו להיפך. דווקא חברות גדולות שמייצרות מוצרים יחסית עממיים (כמו פרוקטר וגמבל, לוריאל, יונילבר וכו’) עושות מחקרים הרבה יותר מקיפים על המוצרים שלהן מאשר חברות שנחשבות יותר יוקרתיות. חומרי הגלם שכולם משתמשים בהם בכל מקרה זהים. תמחור של מוצר קוסמטי נעשה אך ורק לפי היוקרה שהוא אמור לשדר, וממש בלי שום קשר לאיכות.

קרמים נגד קמטים, צלוליטיס וכד’ - למניעת קמטים כדאי למרוח קרם הגנה מהשמש ולא לעשן.  לטיפול בקמטים קיימים, טיפולים שהוכחו כמועילים הם ניתוח פלסטי, טיפול בלייזר, זריקות בוטוקס או חומצה היאלורונית, מריחת קרמים שמכילים רטינול (ויטמין A, שימו לב שכפי שכתבתי בפוסט הקודם, מדובר בדרך כלל בריכוזים יותר גבוהים ממה שיש בקרמים ללא מרשם). שום קרם לחות ו/או הזנה ו/או כל שטות אחרת לא עוזר מעבר לכמה דקות אחרי שנמרח, וחבל על הכסף. לגבי צלוליטיס, צר לי מאוד לומר זאת אבל כיום אין איך למנוע ואין שום דרך לטפל.

“היפואלרגני” – אין כזה דבר. אין סטנדרטים רשמיים בנושא, וכל חברה למעשה יכולה לשים תוית “היפואלרגני” על כל מוצר שבא לה. עם זאת, לפחות חלק מהחברות כן משתדלות להימנע משימוש בחומרים שידועים כאלרגנים במוצרים ההיפואלרגניים שלהן. זה לא מבטיח כלום, אבל זה עשוי לעזור לפעמים.

יש עוד הרבה עבודות בעיניים שכאלה, אבל אלו הנפוצות ביותר. מעבר להן, יש צורך לבחון באופן פרטני כל מודעת פרסומת שאתם רואים. למשל, תמונה של השמפו שלי, שצילמתי ברגע זה ממש:
IMG_0003
בין כל הבולשיט, בולט במיוחד המשפט “repairs inside the hair cell” (“מתקן את הבפנוכו של תאי השיער”). אלא שהשיער כלל לא עשוי מתאים, אלא מסיבים חלבוניים… אבל חייבים להודות שזה נשמע טוב.

מקורות:
http://thebeautybrains.com/2009/12/12/beauty-news-bits-can-you-trust-cosmetic-claims/
חדר האמבטיה שלי

 

תכשירים קוסמטיים אורגניים לעומת רגילים

אז קודם כל, מה זה אומר “אורגני” כשמדובר בקוסמטיקה? ובכן, לא הרבה. אין ממש סטנדרטים בתעשיה הקוסמטית לגבי מה מוגדר “אורגני” ו/או “טבעי” ומה לא. למשל, חברה יכולה לשווק סבון מלא בדטרגנטים וחומרים משמרים, אבל מכיוון שהחומרים האלו חזקים ולכן נמצאים במוצרים קוסמטיים בכמויות קטנות, החברה עדיין תוכל לכתוב שהמוצר שלה הוא “90% אורגני” ולהיות צודקת… וזה לא אומר כלום כי 90% מהמוצר הם בכלל מים. יש גם חברות שמשתמשות במילה “אורגני” בפירסומות שלהן במובן הביוכימי של המילה, כאשר במובן הביוכימי אורגני=חומר שמכיל פחמן. שזה כמובן לא אומר כלום במובן הקוסמטי, כי יכולים להיות כימיקלים שמכילים פחמן, אבל שוחרי הקוסמטיקה האורגנית לא ירצו להתקרב אליהם.
לי אישית קשה להבין מה רע בכימיקלים. הם הרי מופקים מחומרים טבעיים, ועושים עליהם כל כך הרבה ניסויי בטיחות כבר כל כך הרבה שנים, שקשה מאוד להאמין שהם יכולים לגרום לאיזשהו נזק שהמדענים לא חשבו לבדוק אותו. וזה לא שחסרים חומרים טבעיים שהם אלרגניים ו/או רעילים, ובגלל המורכבות הכימית שלהם הרבה יותר קשה לבדוק אותם…

ומצד שני, אנחנו יודעים מתחום התזונה שחומרים כמו ויטמינים למשל נספגים הרבה יותר טוב כשהם במתכונתם הטבעית מאשר כשלוקחים אותם בכדורים.

ומצד שלישי, קוסמטיקה זה לא תזונה, ועד כה לא הוכח מדעית שחומרים טבעיים טובים יותר לעור ולשיער מאשר כימיקלים. אפילו להיפך. והמוצרים האורגניים כמעט תמיד יהיו יותר יקרים מאשר הרגילים.

בשורה התחתונה, כרגיל, תעשו את חשבונות הנפש שלכם ותחליטו. אין המלצה גורפת לצד זה או אחר, ואם יש רגישויות מיוחדות תמיד רצוי לפשפש ברשימת הרכיבים ולשאול אנשים שמבינים בתחום.

מקורות:
http://thebeautybrains.com/2007/06/06/are-you-confused-by-organic-products-too/
מוחי הקודח

שיקולים אתיים בבחירת מוצרים קוסמטיים

לא קיימים כיום תחליפים מספיק טובים לניסויים בבע”ח, וכל מרכיב בכל מוצר קוסמטי חייב להיות מנוסה על בע”ח על מנת לקבל אישור בטיחות לשיווק. חברות שטוענות שהן לא עושות ניסויים בבע”ח בדרך כלל לא משקרות, אבל שימו לב שהן טוענות רק שהן לא ניסו את המוצר הזה על בע”ח. כלומר הספקים של החברה כן ניסו את כל המרכיבים של המוצר על בע”ח, אבל החברה שמשווקת את המוצר לא ניסתה אותו. אם כל המרכיבים בנפרד מקבלים אישור, בדרך כלל גם המוצר השלם מקבל אישור בלי צורך בניסויים נוספים. אפשרות נוספת היא לנסות את החומרים על אנשים מתנדבים, אבל משום מה זה כמעט לא קורה… כמובן יש המון מדענים שעובדים על לספק תחליפים אפשריים לבע”ח, כגון תאי עור שגדלים בתרבית, מודלים ממוחשבים, ועוד. אבל בינתיים הם לא מספיק אמינים. האיחוד האירופי העביר חוק נגד ניסויים קוסמטיים בבע”ח, והמשמעות היא שבארצות האיחוד אפשר להשתמש רק במרכיבים שכבר נוסו על בע”ח בעבר, כלומר כל המוצרים הקוסמטיים שכבר אושרו לשיווק ימשיכו להיות משווקים, ויהיה מותר לרקוח מוצרים חדשים מחומרים שכבר נוסו, אבל לא לנסות חומרים חדשים. שזה דבר חיובי ואני בעד, למרות שזה יעצור פיתוח של פתרונות לבעיות קוסמטיות שעדיין אין להן פתרונות מספקים.

ולא לשכוח גם שיקולים של סחר הוגן (fair trade), למרות שאין לי הרבה מה לומר עליהם חוץ משאני בעדם, ושהם מאוד לא נפוצים בארץ.


מה לגבי קוסמטיקה ביתית? זה לא מומלץ לשימוש שוטף, כי זה יקר, וסביר להניח שיעבוד פחות טוב. הנה אתר מומלץ למי שבכל זאת רוצה, והוא יהיה יעיל בעיקר לאלה שגרות בארה”ב.

זה המקום לציין, וזה מגיע ממקור רפואי מוסמך ביותר, שלמרות השמועות, שיליה איננה מועילה בשום צורה לעור. אני חוזרת, שיליה – לא. גם לא עורלה (קראתי שהמליצו בתכנית של אופרה וינפרי על שימוש בעורלה כמוצר קוסמטי. אז לא, ממש לא).


בונוס לא קשור: נעלי עקב. עדיף כמובן בלי, אבל אם ממש חייבים אז כמה שיותר רחבים, ובגובה של בערך 5% מגובה הרגל (בחיי, עשו על זה מחקר מדעי ומצאו שזה האורך שקיבל את הדירוג הכי סקסי). למשל לבחורה בגובה 1.65 הכי כדאי לנעול עקבים בגובה 4 ס”מ. שימו לב שמסקנת המחקר היתה שהמידה האידיאלית להארכת הרגל היא 5% מעבר לאורך הממוצע של רגל אנושית, כלומר אם יש למישהי גוף לא פרופורציונלי בעל רגליים ארוכות במיוחד או קצרות במיוחד, צריך לקחת את זה בחשבון. אורך ממוצע של רגל לבחורה בגובה 1.65 הוא 73 ס”מ.

מקור:
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1575818/Why-Kylie-Minogue-could-have-the-perfect-legs.html


והבוחן. הפעם ננסה פורמט חדש של בוחן. שוב איבחון של מחלה מה-New England Journal of Medicine. להלן תמונה, אתם מוזמנים לחשוב מה אנחנו רואים כאן ולכתוב בתגובות ככל העולה בדימיונכם. אני אפרסם את התשובה בפוסט הבא, או אם יצטברו מעל נגיד עשר תגובות שמעידות על דימיון פורה במיוחד. בהצלחה.
357ac0faa24db16c8b5b99bede9575e5

33 תגובות:

destinationCHAOS אמר/ה...

הדנטריטים הם החוטים הקצרים והרבים שיוצאים מהצדדים של הסומה והאקסון הוא החוט הארוך והעבה שיוצא מהלמטה של הסומה

פזית אמר/ה...

נכון. סומה=גוף התא.

destinationCHAOS אמר/ה...

ואגב, לא כדאי לצרף את סיפור המקרה של התמונה? זה נראה לי חשוב במקרה הזה

פזית אמר/ה...

הבנתי את זה. התגובה שלי באה רק כדי להסביר לקוראים מה זה סומה.
ונראה לי שבמקרה הזה האקסון יוצא מהלמעלה של הסומה.

פזית אמר/ה...

איזו תמונה?

פזית אמר/ה...

ניסיון יפה, אבל לא :)

destinationCHAOS אמר/ה...

לא, הם יוצאים מהלמטה. הנוירונים פשוט הפוכים כאן. והכוונה היא כמובן לתמונה של הבוחן

פזית אמר/ה...

לא, אני רוצה שאנשים ימציאו סיפורים על הבוחן בלי דעות קדומות. בפוסט הבא אני אפרסם את כל הסיפור.

לגבי הנוירונים, נראה לי שרוב האנשים לא יבינו את הבדיחה אז אני אסביר - בדרך כלל איורים של נוירונים מציגים את גוף התא למעלה והאקסון יוצא מלמטה.

Sharon אמר/ה...

זה איבר פנימי כלשהו שנשפך על איבר שהוא לא אמור להיות עליו, ולחלופין סוג של גידול או אמבה כזו

postpost אמר/ה...

לי זה נראה כמו תולעת שטוחה במעי, וזאת רק בגלל מה שנראה כמו פרקים על הג'יפה הצהובה ומה שנראה כמו כפתור הצמדה בקצה השמאלי שלה. מצד שני זו כמובן יכולה להיות אוזן עם הרבה שעווה. אופציה אחרונה, זיהום בקטריאלי בתעלה המקשרת בין העין לאף, וזה על סמך מראה הרקמה המקיפה את הג'יפה והנימים העדינים.

פזית אמר/ה...

and we have a winner!
אחת האפשרויות שהצעת נכונה.
נראה שבחרת בקריירה הלא נכונה... :-P

destinationCHAOS אמר/ה...

למה לא מחקת את התגובה שלו? הוא גם היה קרוב מידי לאמת. ורק לי הצהוב נראה כמו פסל של צ'יהולי??

postpost אמר/ה...

ניקח סיכון ונלך על התולעת השטוחה. ובאופן ספציפי יותר Cestoda.
סה"כ כ-אקס-פרזיטולוג יש לי חיבה לדברים האלה.
ואם אני צודק אז טוב שמראים אותה כשהיא בפנים ולא את הדרך בה היא יוצאת החוצה.

Ayelet אמר/ה...

הי פזית אני מאוד אוהבת את הבלוג. המשיכי כך! אמנם אני מאלה שתמונות כאלה עושות להם רע בלי לדעת אפילו מה רואים ולכן דילגתי על התמונה ולמעשה הייתי כמעט מעדיפה שהיא תהיה בקישור, אבל זו הבעיה שלי לא של שאר הגולשים הנאמנים. בכל מקרה השתתפתי בכמה סקרים.

Zus אמר/ה...

"מצד שני, אנחנו יודעים מתחום התזונה שחומרים כמו ויטמינים למשל נספגים הרבה יותר טוב כשהם במתכונתם הטבעית מאשר כשלוקחים אותם בכדורים"
מי זה "אנחנו יודעים"? הקביעה הזו פשוט לא נכונה. ויטמינים הם כימיקלים, בין אם הם מסונתזים ובין אם אוכלים תפוז. אולי את מתכוונת לתקופה לפני שצירפו ויטמין C עם חומצה אקסורבית, או פלבונואידים?

Zus אמר/ה...

לגבי התמונה- כנראה סוג של תולעת סרט (tapeworm) במעי. יאמי.

אריק אמר/ה...

פצית, זה לא עובד ככה.
כשפתולוג מקבל ממצא הוא מקבל אותו *תמיד* עם סיפור המקרה ומהיכן הממצא נלקח.

זה פשוט לא הוגן!

פזית אמר/ה...

זו אכן תולעת סרט במעי, אבל פוסטפוסט ניחש נכון לפניך :P

פזית אמר/ה...

כתבתי פוסט שלם על זה, ואפרסם אותו בערב. גם אחרי הפלבנואידים ושות' עדיין רוב הויטמינים נספגים טוב יותר מהמזון מאשר מכדורים.

פזית אמר/ה...

תודה :)
לגבי התמונה, היא אכן מגעילה למדי. אבל אתם גיבורים, ומסוגלים להתמודד עם זה! כששמתי את התמונה בקישור באחד הפוסטים הראשונים קיבלתי המון תלונות, ומאז אני שמה את התמונות בפוסט וזהו. אנשים עצלנים...

פזית אמר/ה...

אבל אז כמעט כולם יבינו מה זה... איפה הכיף? בכולופן, היו פה כבר שני ניחושים נכונים, ובערב אפרסם פוסט חדש עם תיאור מלא של המקרה. ואם אתה ממש ממש חרוץ, אתה יכול להיכנס לאתר של NEJM ולמצוא שם את כל סיפור המקרה וגם את התשובה ואפילו סרטון וידאו.

אריק אמר/ה...

נכנסתי אתמול ולא ראיתי (ראיתי את התמונה של האייזנמאינגר) אבל עכשיו הוא דורש ממני שם משתמש וסיסמה. חצוף.

הכיצד?

פזית אמר/ה...

מממ, מוזר. לא אמור לדרוש סיסמה. הנה קישור לתשובה לבוחן הרלוונטי:
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm0810335

אנונימי אמר/ה...

Thеre's definately a lot to learn about this topic. I love all the points you have made.

Have a look at my web site; toys

אנונימי אמר/ה...

There's definately a lot to learn about this topic. I like all the points you made.

My site herpes simplex 2 treatment

אנונימי אמר/ה...

Hi would you mind letting me κnow which web host you're using? I've loaded your blog in 3
different internet bгowsеrs and I must sаy this blog loads a lot faѕter then
most. Cаn you suggеst a gоod internеt hosting pгoνider at a faіг
price? Kudos, I apρгeciаte it!


Also ѵisit my homepage - Cute cat

אנונימי אמר/ה...

Woah! I'm really digging the template/theme of this site. It's simple, yеt effective.
A lоt of times it's very hard to get that "perfect balance" between usability and appearance. I must say that you'νe dοnе a great jοb
with thіѕ. Additіonally, the blog lоads extremely quiсk fοr me on ӏnternеt explorer.

Eхceptional Blog!

my ωеb site - simple woodwork projects

אנונימי אמר/ה...

Amazіng blog! Ӏs yоur theme custom mаde or dіd yοu ԁownloaԁ it from someωheгe?
A dеsign like уouгs with а fеw sіmple аdjustements
would reаlly make my blog shine. Plеаse
let me know where you got yοur theme. Тhanκ you

Stορ bу my blog poѕt
lose belly fat quick

אנונימי אמר/ה...

I'm not sure why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I'll check baсk
later and see if the problem still eхіsts.

Feel free to visit my webѕite; natural breast enlargement

אנונימי אמר/ה...

Hello! I know this іs somewhat off topic but I wаs wondering which blog platform aгe you using for this website?
Ι'm getting sick and tired of Wordpress because I've
had pгoblems with hackeгѕ
anԁ I'm looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

Here is my web blog; lose belly fat

אנונימי אמר/ה...

Appгеcіatіng the peгsiѕtence yοu put іnto your blog
anԁ ԁetаіlеd іnformation you offer.
It's good to come across a blog every once in a while that isn't thе ѕame old rehashеd information.
Great read! І've saved your site and I'm inсluding yοur RSЅ feеdѕ to mу Google
aсcount.

Looκ аt my wеb blog - how to lose belly fat fast

אנונימי אמר/ה...

Have you evеr conѕidered cгeаting an e-booκ or guеѕt authoring оn otheг blogѕ?
I havе a blog cеnterеd
on thе same іdeаs yοu dіscuss and would really like to
have you shаre somе ѕtoгіes/infοгmatіon.
ӏ knoω my viѕіtors would value your woгκ.
If you аге even remotelу іnteгesteԁ, feel freе to shoot mе an emaіl.Lοok at my homеpаgе; how to get bigger boobs naturally

אנונימי אמר/ה...

Howdy! I knοw this is somewhat off topic but I was wondering if you
knew wherе I coulԁ get a captcha plugin foг my
comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having
prοblems finding one? Thankѕ a lot!

Feel fгee to suгf to my blog - easiest way to lose belly fat fast