יום שני, 21 בפברואר 2011

שקרים בתעשיית הקוסמטיקה–חלק ראשון

זה חלקו הראשון של מה שהולך להיות פוסט ארוך ומעמיק בנושא קוסמטיקה, מה היא יכולה לעשות, ומה היא לא יכולה לעשות אבל טוענת שכן כדי שאנשים תמימים יקנו ממנה. לנוחיותכם וכהרגלי בקודש, אשתדל לעשות חלוקה הגיונית לכותרות משנה, ולהדגיש בקו תחתון את המסקנות העיקריות.

לפני הכל, הנה אתר נחמד שיודע לחשב את גיל הכלב שלכם בשנות אדם. החישוב המקובל של 1 שנת כלב = 7 שנות אדם הוא מאוד לא מדוייק, והאתר הזה משתמש בנוסחה יותר מוצלחת של 10.5 שנות אדם עבור כל שנת כלב בשנתיים הראשונות לחיי הכלב, ולאחר מכן 4 שנות אדם עבור כל שנת כלב. גם החישוב הזה לא לגמרי מדוייק, כי צריך עקרונית לקחת בחשבון גם את גודל הכלב. כלל האצבע הוא שכמה שהכלב יותר קטן, כך הוא צפוי לחיות יותר זמן. תוחלת חיים ממוצעת של הדני ענק שבתמונה למטה היא 8-9 שנים, ולעומת זאת הצ’יוואווה הזעיר שלידו יכול בקלות להגיע לגיל 13. ככלל, כלבים מעורבים נוטים לחיות יותר זמן מכלבים גזעיים, ולהיות בריאים יותר. כאן ההזדמנות להשוויץ בכך שכלבתי הקטנה והמעורבת חגגה לא מזמן את יום הולדתה ה-17 Party smile 

סוגים נפוצים של רכיבים קוסמטיים, והאם הם אשכרה עושים משהו?

חומצות אלפא הידרוקסיות (AHA) – כן, זה אשכרה עושה משהו. פילינג כימי. החומר הזה מפרק את הקשרים שבין התאים בעור, ועל ידי כך מאפשר הסרה של שכבות התאים העליונות בעור. דוגמאות: חומצה גליקולית (glycolic acid) מופקת מקנה סוכר, חומצה ציטרית (citric acid) מופקת מפירות הדר, חומצה לקטית (lactic acid) מופקת מחלב.
חומצות בטא הידרוקסיות (BHA) – כן, בריכוז מספיק גבוה זה אשכרה עושה משהו. כמו חומצות אלפא הידרוקסיות, רק יותר עדין, ועם תכונות אנטי דלקתיות. הדוגמא הנפוצה ביותר היא חומצה סליצילית, שנגזרת מפורסמת שלה, חומצה אצטיל-סליצילית, היא התרופה אספירין. בתעשיית הקוסמטיקה החומצות האלו משמשות בהצלחה נגד אקנה. הבעיה היא שאין חובה על החברות הקוסמטיות לציין *כמה* חומצה בטא הידרוקסית הם שמו בתכשיר שמכרו לכם, ומתחת לריכוז מסויים החומר פשוט לא יעיל. לצערי אין דרך לוודא, אלא אם כן דוד שלכם הוא רוקח המוצרים הראשי בחברה שמייצרת את המוצר שקניתם.
נוגדי חימצון (אנטי אוקסידנטים) – אין מספיק מידע מחקרי כדי לקבוע אם יעיל או לא. נוגדי חימצון “נלחמים” ברדיקלים חופשיים. מהם רדיקלים חופשיים? אלו הם אטומים בודדים או צבירי אטומים שמקושרים ביניהם (מה שנקרא בשפת הכימאים “מולקולות”), שאינם יציבים. מה הכוונה לא יציבים? יסלחו לי כל הפיזיקאים והכימאים שקוראים פה, זה הולך להיות הסבר מאוד מאוד מפושט. אחרת אף אחד לא יבין. אטומים אוהבים להכיל מספר זוגי של אלקטרונים. אם קורה משהו והמספר הופך לאי זוגי, האטומים הופכים חסרי מנוחה, ומוכנים לרדת לזנות ולהשתתף בכל תגובה כימית שנקרית על דרכם, העיקר לקבל או למסור אלקטרון ושהמספר יהיה שוב זוגי. רדיקלים חפשיים נוצרים בגוף באופן טבעי בתהליך הנשימה, והם יצורים טובים באופן עקרוני. הם מתקיפים חיידקים ותורמים בכך למערכת החיסונית. אבל ככל הנראה הם גם מעורבים בגרימת מחלות ובתהליך ההזדקנות, וספציפית בהזדקנות העור (לא לגמרי ברור עדיין, יש ויכוח סוער בקהילה המדעית בנושא האם רדיקלים חופשיים באמת מעורבים בהזדקנות). חומרים נוגדי חימצון מסוגלים לנטרל את הרדיקלים החופשיים, ועל ידי כך אולי לעכב את תהליך הזדקנות העור. פרט לרדיקלים החופשיים שנוצרים באופן טבעי, רדיקלים נוצרים גם בעקבות מגע עם קוטלי עשבים, קרינת UV, זיהום אויר וספציפית עשן סיגריות. עוד סיבה לנסות ולהימנע מהדרעקים הנ”ל. אבל יעילותם של נוגדי חימצון נגד הזדקנות העור עדיין לא הוכחה מדעית.
דוגמאות לנוגדי חימצון: ויטמין E, ויטמין C, קואנזים Q10, פלבנואידים, חומצה פרולית (ferulic acid). שימו לב שספציפית לגבי ויטמין C, הוא לא יעיל בשום מקרה במוצרים קוסמטיים כי הוא לא יציב ומתפרק מהר.
פפטידים – חרטא, לא עושים כלום. פפטיד הוא מולקולה שעשויה משרשרת של חומצות אמיניות. בעצם פפטיד הוא שם נרדף לחלבון. האמת שזה לא לגמרי מדוייק, יותר נכון יהיה להגיד שחלבון הוא סוג של פפטיד, שיש לו תפקוד כלשהו (חלבון יכול למשל להיות אבן בניין בגוף, או בעל תפקיד בזירוז תגובות כימיות). לפפטיד לא בהכרח יש תפקיד, הוא יכול גם להיות חלק מחלבון שלא מתפקד בזכות עצמו, או סתם רצף אקראי של חומצות אמיניות. יש המון סוגים של חומצות אמיניות בטבע, ובגוף האדם יש 20, שמשמשות ליצירת כל החלבונים בגוף. למרות כל הטררם הפרסומי סביב הפפטידים, ולמרות שאני בטוחה שהם משתדלים, ושיש להם לב טוב, הם לא תורמים כלום לבריאות העור והשיער.
חומצה היאלורונית – עושה, אבל לא משהו שחומרים זולים יותר לא יכולים לעשות ביעילות טובה יותר. החומצה ההיאלורונית נמצאת באופן טבעי בעור צעיר ומשמשת כ”ספוג”. היא שומרת את העור לח, גמיש ורענן. עם השנים, קרינת UV וזיהום אויר גורמים להפחתת יכולת תאי העור להפריש חומצה היאלורונית, ומכאן הצורך לספק אותה באופן מלאכותי כקרם. והיא אכן מלחלחת את העור היטב. אבל וזלין (ששמו באנגלית הוא petroleum jelly) או גליצרין למשל עושים זאת טוב יותר, ובשבריר המחיר… בחירה שלכם.
אומגה 3 ואומגה 6 – לא עושות כלום. אלו הן חומצות שומן, שמהוות חלק ממה שמרכיב בסופו של דבר מולקולות שומן כגון טריגליצרידים. בוודאי כולכם מכירים את חומצות השומן הספציפיות אומגה 3 ואומגה 6 מתחום התזונה, והן אכן מרכיב חשוב ואפילו חיוני בתזונה האנושית. אבל כמו הפפטידים, אין שום תועלת במריחתן על העור או השיער.
חומרי לחות שניוניים (humectants) – עושים, עושים. מדובר על חומרים כמו גליצרין, סרמיד, לציטין, פרופילן גליקול. תפקידם פחות ללחלח את העור ויותר לשמור על לחות הקרם עצמו, אבל התפקיד הזה חשוב. גם דבש ותמציות אצות יכולים לשמש כחומרי לחות, אבל ביעילות מופחתת בהרבה.
ניאצין (ויטמין B3) – לא עושה כלום. החומר הזה מרחיב כלי דם, ולכן בתיאוריה אם מורחים אותו על העור הוא אמור לגרום לו להיראות יותר חיוני. ובכן, מדובר שוב על חומר שיכול לעשות אחלה דברים כשהוא נמצא *בתוך* הגוף, אבל כשמורחים אותו על העור הוא לא מצליח לחדור פנימה ולא עושה כלום. אבל שוב, לב טוב וכו’.
פוליפנולים – פשוט לא. סוג של נוגדי חימצון בעלי תכונות אנטי דלקתיות, שנמצאים בתה ירוק, שמן זית, וענבים. בדיוק כמו האומגות, הפפטידים והניאצין, הם טובים לתזונה אבל בקוסמטיקה הם לא מצליחים לחדור את העור ולא עושים כלום.
תחמוצת האבץ (zinc oxide) – עובד סבבה. מסנן קרינת UV ביעילות רבה.
רטינול – כן ולא. כן עובד, לא בריכוזים שבתכשירים קוסמטיים. רטינול הוא בעצם הצורה הפעילה של ויטמין A, והוא פועל להגברת ייצור הקולגן (החלבון העיקרי בעור) והגברת קצב החלפת התאים בעור. הוא גורם לניקוי הנקבוביות ומסוגל להפחית קמטים, והוא כל כך יעיל שהגדירו אותו כתרופה (ההבדל בין תרופה לתכשיר קוסמטי הוא שתרופה פועלת על הבפנוכו של הגוף, ותכשיר קוסמטי פועל רק על הבחוצה של הגוף). וכתרופה, הוא מצריך מרשם רופא (למשל המשחה רטין A מבוססת על רטינול, וגם התרופה רואקוטן). הריכוזים שמותר להשתמש בהם בתכשירים קוסמטיים הם נמוכים מכדי להשפיע על משהו.

מקורות:
http://www.dailymail.co.uk/femail/beauty/article-1053322/Beauty-laid-bare.html
http://thebeautybrains.com/2008/11/10/does-beauty-jargon-baffle-you-too/

זהו להפעם. בחלק הבא של פוסט הקוסמטיקה יהיו עוד שקרים נפוצים שחברות הקוסמטיקה מאכילות אותנו, חומרים טבעיים שכדאי להשתמש בהם למי שרוקחת לעצמה קרמים, תכשירים קוסמטיים אורגניים ו/או טבעיים לעומת כימיקלים, ושיקולים אתיים בבחירת מוצרים קוסמטיים.

ואיך אפשר בלי בוחן קצר לסיום? שימו לב ששאלת הבוחן היא איזה מהחומרים אינו משמש בתעשיית הקוסמטיקה. נשבעת לכם בכל היקר לי.

איזה מהחומרים הבאים אינו משמש בתעשיית הקוסמטיקה?

תהנו, לא יהיו עוד פוסטים השבוע. יש פה בן זוג וחברים וחתולה וכלבה ומשפחה ועבודה שזקוקים לתשומת לב (שימו לב שהסדר שבו הזכרתי את מי ומה שזקוק לתשומת לב הוא אלפבתי ואיננו מייצג את סדר החשיבות בעיני. די כבר להתלונן על כל דבר!).

48 תגובות:

Sharon אמר/ה...

נו, מה עם תשובות?

וחוץ מזה הבלוג ממש שווה. כל הכבוד!

פזית אמר/ה...

תודה רבה יקירתי, ולילה טוב.
התשובה לבוחן היא......

(לא לרדת הלאה לפני שעניתם!!!)טחול של חתולים כמובן. כאילו, דאאא.

אנטר פ. רייז אמר/ה...

עוד!

חנן כהן אמר/ה...

הגעתי מטוויטר דרך יוסי לוי. אחלה בלוג! המלצתי בפייסבוק של מוזיאון המדע.

פזית אמר/ה...

ראיתי הרגע, תודה רבה!
אגב, אני כבר שנים עוקבת אחרי שניכם. כלומר, אחרי האתרים שלכם.

דפנה שיזף אמר/ה...

קיבלתי ברגע זה קישור לבלוג שלך. עוד לא הספקתי לקרוא אבל אני כבר מאושרת לראות שיש בלוג כזה בעברית!

פזית אמר/ה...

תודה :)

אני רואה שכולם מצביעים לקיא של לוייתנים. ובכן, קיא של לוייתנים משמש כחומר מייצב בתעשיית הבשמים, כלומר מפחית את קצב ההתאדות של הבושם ועל ידי כך גם מאריך את חיי הבושם וגם שומר על הריח המקורי לאורך יותר זמן. הקיא נשטף לחול בחופי אמריקה הדרומית ואוסטרליה. כיום משתמשים בעיקר בתחליפים סינטטיים, אבל השימוש בקיא טרם עבר מן העולם לגמרי.

אגב, מקיא של פרות מדענים יפנים מכינים תמצית בריח וניל. מה שמתקשר יפה לפוסט הקודם בנושא מחלות נפש...

Ira אמר/ה...

שלום פזית וברכות על הבלוג! גם אני הגעתי דרך יוסי לוי. למעשה יש כאן כמה שכבר מזה זמן מבשלים קהילת ספקנות מדעית וזוממים להקים Science Based Medicine Blog ישראלי, נראה שאת הקדמת אותנו בימים ספורים! התיאותי להצטרף למאמצים?

כמו כן, הוספתי את הבלוג שלך לפלאנטת הספקנים של שפינוזה בכתובת http://planet.skeptics.co.il, אם זה לא מתאים לך, ספרי לנו.

Ira אמר/ה...

קיא לוייתנים נשמע הכי נדיר וקשה להשגה, היינו צריכים לנחש שזו האופציה המטעה-בכוונה :-)

פזית אמר/ה...

איזה קטע, לא ידעתי בכלל על שפינוזה עד שאת ודפנה הגבתן פה. מזל שיש בלוג... בכל מקרה, אשמח להצטרף לפרוייקט.

לגבי הבוחן - כן, הקיא באמת נשמע הכי מופרך...

פלגיאט? אמר/ה...

זה פחות או יותר מועתק מהמקורות בשני הלינקים. אני מקווה שיש לך אישור לזה

פזית אמר/ה...

לא טענתי שהמצאתי שום דבר. תירגמתי את שני המאמרים וסיכמתי אותם לפוסט אחד, והוספתי הסברים והערות. נתתי קרדיט למקורות. איפה הפלגיאט פה?

ההוא ממקודם אמר/ה...

כדי לתרגם ולפרסם את צריכה אישור מבעלי הזכויות

פזית אמר/ה...

התייעצתי עם עורכת דין והיא אמרה שזה בסדר גמור ונכנס תחת שימוש הוגן.

החוק אומר כך:
"19. (א) שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך.

(ב) לצורך בחינה של הוגנות השימוש ביצירה לעניין סעיף זה, יישקלו, בין השאר, כל אלה:

(1) מטרת השימוש ואופיו;

(2) אופי היצירה שבה נעשה השימוש;

(3) היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה;

(4) השפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה."

לא השתמשתי במקורות לשימוש מסחרי אלא למטרת לימוד/ביקורת/דיווח עיתונאי.
בכל מקרה זכויות היוצרים הן עבור המאמר עצמו ולא עבור הרעיון או הנתונים. והתרגום של המאמרים רחוק מלהיות מילה במילה.

שוב אני אמר/ה...

לא נראה לי שההגנות האלה תופסות לגבי בלוג אישי, מה גם שאם את מקבלת כסף על כניסות או בכל דרך אחרת, זה שימוש מסחרי מובהק. בכל מקרה, דיווחתי לאתרי המקור, אבל לא נראה לי שיש לך מה לדאוג, כי קשה לי להאמין שמישהו שם יתרגם להם את זה לאנגלית.

פזית אמר/ה...

ההגנות כן תופסות לגבי בלוג אישי, ואני לא מרוויחה ממנו כלום.
אנא חזור לכאן לספר במידה שאתרי המקור מגיבים לדיווח שלך.

Ira אמר/ה...

איש נחמד, יפה שרצת לדווח. יפה שאתה כותב פה בעילום שם ולא טורח לצרף מה הוא תוכן המכתב ששלחת לכל אחד מהמקורות. נראה שאתה מתנהג יותר בשמחה לאיד מאשר כשומר חוק, והמכתבים ששלחת הם אולי יותר הלעזה מאשר דיווח. האם הטית את העובדות במכתבים הללו כמו שהתעלמת מהמציאות פה בשיחה בתגובות?

אני מציע שתכלול את פזית בתכתובת אם לא את כולנו (כי כבר עירבת אותנו), ושתשתמש בשמך האמיתי כשאתה יוצא ללחום למען הצדק.

פזית אמר/ה...

עירא, תודה אבל אני לא חושבת שיש סיבה לדאוג. גם אם הבחור מלמעלה עיוות את הדיווח לאתרי המקור, הוא בוודאי צירף קישור לבלוג. כל מה שהם צריכים לעשות זה לתרגם את הפוסט בגוגל טרנסלייט (שנותן תרגום ממש סביר!), ויבינו שהבחור פשוט משועמם.

חנן כהן אמר/ה...

הגעתי מטוויטר דרך יוסי לוי. אחלה בלוג! המלצתי בפייסבוק של מוזיאון המדע.

פזית פולק אמר/ה...

שרון, נאלצתי לחרב את התגובה שלך במסגרת נסיונות הבנת המערכת החדשה. צר לי.

פזית אמר/ה...

זהו, הכל בא על מקומו בשלום.

פזית אמר/ה...

אוי, זה עשה קצת בלגן בייבוא של שמות כותבי התגובות הקודמות. לא נורא.

מרבי אמר/ה...

ואיך בדיוק אוספים את החומר המופלא הזה?
מרבי

Ira אמר/ה...

"לא הבנתי מניין מגיעה המחויבות המוסרית שלי לשתף מישהו בתכתובת הזו"

לא מחויבות מוסרית, רק נימוס בסיסי. אתה נכנס לפה בעילום שם, מאיים להלשין, הולך ומלשין, נראה שמשהו מעצבן אותך. הטרחנות הצדקנית הזו איננה עושה רושם של "סתם קורא אקראי בבלוג" אלא כשל מישהו עם קיבעון מסוים, אולי אפילו נוטר טינה אישית לפזית. ההתנהגות שלך פשוט מדיפה איבה ושליליות.

לכן אני העליתי את האפשרות שהדיווח שלך למקורות אולי נוסח בצורה שופטת ושלילית, כמו שהתבטאת פה בתגובות. אם זה המצב, אם לא רק דיווחת שהמאמר צוטט אלא טרחת גם לציין שלדעתך יש שימוש לא נאות בחומר ועילה לתביעה (נגיד), אז זו התנהגות אגרסיבית שתואמת את התבטאויותיך בבלוג פה. לעומת זאת אם אתה רק מציין את הציטוט בלי להעלות הצעות לתביעה אז נחה דעתי ואתה כנראה בסדר ואין לך מה להסתיר. אבל אם אין לך מה להסתיר, אז למה אתה מגיב באגרסיביות כזו כשאני שואל אותך באיזה נוסח בדיוק כתבת להם?

זה היה תיאור ארוך, מיגע ולדעתי מובן מאליו שהיה מסוכם בצורה פחות מתעמתת בתגובה הקודמת שלי. אם אתה לא הצלחת להבין את כוונתי בין השורות, הרי שעכשיו פירשתי לך את דעתי עליך וברור שעכשיו כבר אין סיכוי שתזדהה בשמך. אתה עדיין מוזמן להוכיח שאני טועה ואתה אינך סתם טרול אנונימי שבא להציק פה על ענייני קנין רוחני שאינו מבין בהם.

פזית אמר/ה...

ובכן, אני מפנה אותך לויקיפדיה:http://en.wikipedia.org/wiki/Ambergris
ואף אתרגם עבור הקוראים את החלק הרלוונטי: אפשר למצוא את החומר או ישירות מהמעיים של הלווייתן, או שהחומר נשטף לחוף או צף במים.

פזית אמר/ה...

לא נורא, אתה סמי-סלב ויכול סתם לכתוב את השם וכולם ישר יודעים מי אתה. אינני מתכוונת לתמוך ולהזין את הפרנויות שלך.

Ira אמר/ה...

אני מוכשר וגם מחובר יותר לצד הנשי שלי

Sarazzz45 אמר/ה...

לא! לא! אספרין הוא חומצה *אצטיל* סליצילית! שזה אומר - חומצה סליצילית עם קבוצה כימית בשם אצטיל. האצטיל הקטן משנה לחלוטין את תכונות החומר:
אספירין נספג בבליעה, חומצה סליצלית לא.
חומצה סליצילית במריחה חיצונית עושה פילינג, אספירין ממש לא.

פזית אמר/ה...

נכון, תודה על התיקון. אני כבר מתקנת את הפוסט.

Miki9817 אמר/ה...

היי ישלי שאלה ..איזה מאכלים ואו תרופה יכולים לעודד גדילת סחוס באף ? אשמח לקבל תשובה למייל   miki9817@walla.com 

פזית אמר/ה...

 לא חושבת שיש כאלו, צטערת.

Ronny Sapir אמר/ה...

הבלוג הזה כל כך מצויין, שמצד אחד לא קמתי מהכסא כבר שעה וחצי ואני רק קוראת ועוברת ללינקים ומספרת בקולי קולות למשפחה, ומצד שני יש לי חשק עז להכיר אותך, כדי להגיד לך תודה.
שנה טובה!

פזית אמר/ה...

 תודה רבה! חבל לי מאוד שבחודשים האחרונים אין לי זמן לעדכן את הבלוג. אני מקווה שיום יבוא ואהיה קצת פחות עסוקה...

Talyacohen אמר/ה...

מרתק! תודה רבה על הפוסט. עכשיו אני בהחלט יודעת על מה להסתכל מאחורי האריזה. לפעמים אני מרגישה כאילו צריך מפות מיוחדות כדי להסתדר בין כל מוצרי הקוסמטיקה הרבים על המדף.

אנונימי אמר/ה...

Great poѕt! We are linking tο this great cоntent
on our site. Keep up the good writing.

Hеre іs my web-site :: ringing in the ears cause
My web page: pulsating tinnitus

אנונימי אמר/ה...

Үouг current post proѵidеs established benеficial to
me personаlly. It’s quite useful аnd you really аre naturаlly really knοwleԁgeable of thіѕ tуpe.
You posseѕѕ pοppеd my own eye for yοu
tо numerous ѵіews оn thіs matter togetheг
with intгiquіng, notablе and strong ωritten
contеnt.
My blog : cialis

אנונימי אמר/ה...

Youг own ωrіte-up proviԁes еstablіshed useful to us.
It’ѕ eхtremеly educationаl and yοu're simply certainly really experienced of this type. You have opened up my eyes to be able to various opinion of this specific matter together with intriguing and solid content.
Here is my web page ; http://getsmarq.com

אנונימי אמר/ה...

Your currеnt article ρrovideѕ pгοvеn benefіcіal tο me.
Ιt’s veгу usеful anԁ you reallу aгe naturаlly quіte ехperiеnсеd of this tyρе.
You ρossеsѕ popρеd my eуes to vаrying opinіon of
this subϳect togethеr with intriguing, notablе аnd
sοund cоntent matеrial.
My homepage :: viagra

אנונימי אמר/ה...

The write-up features verifieԁ helpful to us. Ӏt’s veгy
helpful and уou геally are naturally vеry exрerіenсed of this typе.
You haνе gοt opеnеd my personal еyes foг you tο various thoughts аbout thiѕ ρarticulaг topic with inteгestіng and ѕoliԁ аrticles.
Review my web page ... viagra

אנונימי אמר/ה...

First оf all I want to ѕаy terrifiс blog!
I had a quіck question that I'd like to ask if you don't mind.

I ωas curious tο κnow how yοu center yоuгself and clear your mind prioг to writing.
I've had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Thanks!

Review my website :: simple wood projects

אנונימי אמר/ה...

I'm not sure why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I'll сhecκ bаck latеr аnd see if thе problem
still exists.

Fееl free to viѕit mу web
blоg ... how to get bigger boobs naturally

אנונימי אמר/ה...

I knоw this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get setup? I'm asѕuming having a blοg like
yours ωoulԁ сost a pгetty рenny?

I'm not very web smart so I'm not 100% certаin.
Αny tiρs or advice woulԁ be gгeаtly
apprеciatеd. Thаnk you

Alsο vіsit mу website: 24 hour Emergency Plumber in Solihull

אנונימי אמר/ה...

Dοes youг blog havе a contact рagе?
I'm having a tough time locating it but, I'd likе to senԁ yοu
an email. I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

Feel free to visit my homepage: how to save money at disney world

אנונימי אמר/ה...

Write more, thats аll I hаve
to say. Literally, it seеms as though you relieԁ on thе
video to make your poіnt. You definіtеly know whаt уoure talκіng
about, why waste уour intelligence on just posting vіԁeos to yοur site when уou cοuld be giving us something
enlightening to reaԁ?

Heгe is my ωeb pagе ..

. get bigger boobs

אנונימי אמר/ה...

Ηi there! I knoω this is kinda off topic
but I waѕ wondering if you knew where I cοuld
locate a captchа plugіn for my commеnt
fοrm? I'm using the same blog platform as yours and I'm having troublе finding οne?
Thanks a lot!

Also viѕit my homepage :: colonic birmingham

אנונימי אמר/ה...

I'm curious to find out what blog platform you happen to be utilizing? I'm еxperiencing some small ѕeсurity ρгοblems ωith mу latеst blоg and I ωould lіke to find ѕomething more sесure.
Dο you have аny reсοmmendations?


Feеl fгee to surf to my site ... makes boobs bigger naturally

אנונימי אמר/ה...


http://bit.ly/11E6sdj Compare how much you are paying for each service and the chances of you actually needing this type of coverage. In response to the increased cost and the chance of future C-segments, the service provider will possibly cost far more or reject protection entirely.

אנונימי אמר/ה...

скачать покер на планшет, а также игровые автоматы играть бесплатно на яндекс деньги [url=http://xxx.kazino-del-rio.ru/infa690.html]Онлайн Игры Карточные Играть Бесплатно Без Регистрации На Русском Языке[/url] азартные игры бесплатно автоматы эмуляторы играть онлайн hd [url=http://xxx.kazino-del-rio.ru/infa375.html]Игровые Автоматы Голд[/url]