יום שבת, 19 בפברואר 2011

פוסט רציני ראשון

כל מיני דברים שמצאתי וחשבתי שאולי יעניינו אתכם.

למה יש יותר גברים אוטיסטים מנשים אוטיסטיות?

אוטיזם מופיע אצל גברים פי 4 מאשר אצל נשים. מחקר חדש התמקד בתפקידו של גן מסויים שנקרא retinoic acid-related orphan receptor-alpha או בקיצור RORA . במחקרים קודמים נמצא שהגן הזה מתבטא פחות באוטיסטים מאשר באנשים רגילים, וכמו כן נמצא שעכברים שדפקו אצלם את הגן הזה מבטאים תסמינים אוטיסטיים. שימו לב, אוטיזם היא מחלה מאוד מורכבת, ו-RORA הוא לא "הגן לאוטיזם", אלא כנראה אחד הגנים שמעורבים בגרימת המחלה. תפקידו של הגן הזה הוא לשלוט על גנים אחרים, ביניהם גנים שחשובים להתפתחות המוח.

במחקר החדש לקחו תאי מוח אנושיים, ושטפו אותם בתמיסות שהכילו אסטרוגן (הורמון המין הנשי) או טסטוסטרון (הורמון המין הגברי). מצאו שהורמון המין הנשי הגביר את ביטוי הגן RORA, ולעומת זאת הטסטוסטרון דיכא את ביטוי הגן. ואם זה לא מספיק, הגן RORA עצמו מעורב בבקרה על ייצור טסטוסטרון, באופן שכש-RORA מדוכא, הטסטוסטרון מצטבר וגורם לעוד יותר דיכוי של RORA, וכך הלאה במעין מנגנון של פידבק שלילי. אולי זו הסיבה שיש כל כך הרבה יותר גברים אוטיסטים מנשים. מעניין.

מקור:

http://www.newscientist.com/article/dn20143-faulty-testosterone-cycle-may-explain-male-autism-bias.html
----------------------------------------

הפינה להיפוכונדרים: הידעתם שלפעמים חתך קטן הוא כל מה שנחוץ לתא סרטני רדום להתעורר ולהפוך לגידול סרטני? חוקרים פסיכים במיוחד השתילו גן סרטני (שמו Smoothened אם אתם במקרה מתעניינים) בתאי גזע בעור של עכברים, ואז גרמו לחתכים קטנטנים בעור של חלק מהעכברים. קבוצת הביקורת הכילה עכברים עם הגן הסרטני ללא חתכים בעור. רק העכברים עם חתכים פיתחו סרטן, כנראה כי הפציעה גרמה לתאי הגזע לזחול לכיוון העור כדי לרפא את הפצעים, וזה "העיר" אותם וגרם להם לבטא את הגן הסרטני. מעניין ומטריד.

מקורות:

http://www.pnas.org/content/early/2011/01/28/1013098108

http://www.newscientist.com/article/dn20126-a-minor-cut-could-trigger-a-tumour.html
----------------------------------------

איך להיפטר מכינים?

כינים הן חרקים מגעילים שניזונים מדם אנושי, איכס. כינה היא בערך בגודל של גרגר שומשום או קצת יותר קטן, איכס. מחקרים מראים שהן מסוגלות אפילו להעביר מחלות, איכס. אבל זה נדיר. בכל זאת, איכס.

יש שמפואים נגד כינים שאפשר לקנות בסופר, ואלו מתחלקים לשתי קטגוריות: 1. קטגוריית המוצרים שמכילים איזופרופנול (נקרא גם איזופרופיל אלכוהול למקרה שאתם מחפשים ברשימת הרכיבים), זה סוג של אלכוהול יעיל נגד כינים אבל מייבש את השיער וגם הריח שלו לא משהו. 2. קטגוריית המוצרים ה"טבעיים", שסביר להניח שלא יהרסו את השיער אבל גם לא ידגדגו לכינים את קצוות שש הזרתות המגעילות שלהן, איכס.

הדרך היעילה ביותר להיפטר מכינים בלי לפגוע בשיער היא כמובן המסרקים הצפופים, אבל זאת שיטה איטית ומייגעת וכואבת, וקשה לדעת בוודאות שלא פיספסנו שום אזור. לכן הפיתרון המומלץ ביותר, עד להודעה חדשה, הוא להשתמש במסרק הארור, ולשלב חפיפה בשמפו שמכיל איזופרופנול ולאחריו טונות של מרכך כדי להילחם ביובש. למי שיש ספק אם יש לו כינים או לא, ולמי שנמצא בסביבת מי שיש לו כינים, המסרק מספיק. עדיף לא להשתמש בשמפו "ליתר ביטחון".

כדי להיפטר מכינים בבית, נא לא להשתמש בחומרים דוחי חרקים. הם מסוכנים לבריאות, ולשמחתנו הכינים המגעילות בכל מקרה אינן שורדות יותר מיממה בלי דם אנושי, לכן השיטה הטובה ביותר להיפטר מהן היא פשוט בעזרת שואב אבק. ביצי כינים לא יבקעו אם אינן צמודות לקרקפת כי הן זקוקות לחום, ואם במקרה בקעו אז הכינה שבקעה תמות כמעט מייד ללא ארוחת דם. כך שלפחות בקטע הזה אין מה לדאוג.

כמה עובדות מעניינות: כינים לא מדביקות בעלי חיים, ואינן מועברות על ידם. אפרו-אמריקנים (זה הכינוי הפוליטיקלי קורקט לכושים) כמעט שאינם נדבקים בכינים. רצוי לא להשתמש בשמפואים נגד כינים באנשים עם אסטמה, אפילפסיה, סרטן, איידס, נשים בהריון ומניקות. בהצלחה. לסיכום - איכס.

מקורות:

http://thebeautybrains.com/2010/12/03/how-to-kill-lice-not-your-hair/

http://www.headlice.org/

----------------------------------------

הפרכת מיתוס: לא, ויטמינים/חלבונים/חומצות אמינו/תמציות פרחים/חיבוקי עצים ממש לא תורמים לבריאות השיער. השיער הוא חומר מת ושום דבר לא יכול לשקם או להבריא אותו. אפשר לגרום לו להיראות יותר טוב בעזרת חומרים שעוטפים את השערה (לדוגמא סיליקון או שמן קוקוס), אבל הם לא שורדים חפיפה. חבל על הכסף, הכל אותו דרעק.

לסיכום, הבוחן. התשובה הנכונה בתגובות. בהצלחה.

איזה מהמשפטים הבאים אינו נכון?

9 תגובות:

פזית אמר/ה...

תשובה לבוחן (קודם לענות ורק אחר כך לרדת למטה לראות את התשובה!!!)תשובה מס' 2 לא נכונה.

אנונימי אמר/ה...

1. הצבעתי 4 והוא כתב שהצבעתי 3. לטיפולך.

2. הסיבה שהצבעתי 4 היא שלא קראתי את השאלה והנחתי שהניסוח הוא "איזה מהמשפטים נכון"...

ציין פוקיפ ציין פוקיפ ציין עוד פעם הדבר הזה?!? אמר/ה...

ניסוי

לא אמר/ה...

אני לא ציינתי כלום.

פזית אמר/ה...

אנונימי - בכל מקרה טעית, ולהבא נא לכתוב שם (אני אניח שזה אבא).

אמר/ה לא אמר/ה ציין לא אמר/ה...

זו הייתי אני.

פזית אמר/ה...

|פטיש| פסיכית

אנטר פ. רייז אמר/ה...

אני מבקש פוסט בנושא ספציפי.

אנטר פ. רייז אמר/ה...

אני מבקש פוסט בנושא ספציפי.